N, 2.02.2023

Päästjad tõid põlevast kortermajast välja mituteist inimest

Kuido Saarpuu
Päästjad tõid põlevast kortermajast välja mituteist inimest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lahtise leegiga põlenud sotsiaalkorter hävis tulekahjus täielikult.
Lahtise leegiga põlenud sotsiaalkorter hävis tulekahjus täielikult. Foto: Dmitri Kotjuh

Teisipäeval kell 7.44 sai häirekeskuskus teate, et Järva vallas Ahula külas põleb kolmekorruselise maja esimene korrus.

Helistaja teatas, et inimesed ei saa välja ja istuvad rõdul. Päästjate kohale jõudes põles sotsiaalmaja korter lahtise leegiga. Päästjad püstitasid tõmb­redeli ning hakkasid inimesi päästma ja kontrollisid ka teised korterid üle.

Lisajõust oli palju abi

Selles kortermajas on Ahula sotsiaalkeskusel kolm korterit, neist ühest saigi tulekahju alguse. Inimesed selles ei kannatanud, küll hävis korter täielikult.

Teise ja kolmanda korruse eluruumid selle peal said samuti suitsukahjustusi.

Aravete päästekomando meeskonnavanem Margus Pent ütles, et õnnetus juhtus ajal, mil neil oli vahetuste üleandmise aeg, nii et üks päästja oli juures ja temast oli palju abi. «Esimesed viis minutit aitasime elanikke rõdudelt alla, seejärel saime hakata kustutama,» sõnas ta.

Pendi selgitusel oli esmalt teada, et korteris on üks mees – tema oli rõdul värske õhu käes. «Siis saime info, et korteris on veel kaks meest. Nad olid eraldi tubades, tõime nad sealt välja. Et trepikoda oli paksult suitsu täis, siis nad ise välja ei pääsenud,» lausus ta.

Ühes toas märkas Pent laes suitsuandurit, mis oli häiret andnud. «Lisaks tõime põlenguala peal olevalt rõdult alla naise koos kolme lapsega,» märkis ta.

Et esmatähtis oli päästa põlengualalt inimesed, siis kustutustööd viibisid. «See pole meie töös igapäevane, et kannatanuid on nii palju,» ütles Pent ja lisas, et see oli siiski õnnelikult lõppenud õnnetus, sest kõik pääsesid suuremate vigastusteta.

Põlenud korteris elanud meestest ühe viis kiirabi Järvamaa haiglasse tervisekontrolli.

Korteris olnud Rein Viding põlengu kohta suurt midagi öelda ei osanud. «Kui mina läksin uksest välja, oli kõik juba suitsu täis. Panin siis ukse kinni ja läksin rõdule,» selgitas ta. «Korteris elas viis inimest, suures toas kaks meest, teistel olid oma toad.»

Viding lisas, et toas suitsetada on neil keelatud, kuid ta oli kuulnud, et üks meestest võis keeldu rikkuda ja hõõguva koni prüsikasti visata.

Olukord laheneb

Ka Ahula sotsiaalkeskuse juhataja Aive Kuke ütlust mööda võis tulekahju alguse saada hooletust suitsetamisest. Päästeamet on algatanud juhtumi täpsemaks uurimiseks menetluse, kuid et hooletusest tekkinud tulekahju ei ole karistatav, siis arvatavasti on see kindlustusjuhtum.

Kukk märkis, et just sügise algul käis majas suitsuandurite kontroll ja hiljuti oli ka tuleohutuseteemaline koolitus. «Vähemalt olime valmistunud ja teadsime, kuidas reageerida,» lisas ta.

Kuke ütlust mööda olukorraga tegeldakse ja kahjud püütakse võimalikult kiiresti kõrvaldada. Inimestele on toitlustus korraldatud. «Ahula sotsiaalkeskuses ei ole ööpäev ringi valvet, sest elanikud saavad hakkama ning vajavad abi vaid toitlustamise ja elu korraldamisega,» lausus ta. «Loodame inimesed kiiresti siia tagasi tuua.»

Järva valla sotsiaaltöö peaspetsialist Gerli Soondra sõnas, et praeguse seisuga on kõik inimesed ära paigutatud. «Osa sai jääda põlengust puutumata korteritesse, mõni viidi Järva-Jaani asenduspindadele ja ühel lõppes majutamise leping,» täpsustas ta. «Me ei saa lubada, et asutustes tuleohutusnõudeid rikutakse, mistõttu oli ka seal kõik kontrollitud­.»

Vallavanem Toomas Tammiku ütlust mööda on kõigil Järva valla omandis olevatel majadel kindlustus ja tuleohutusnõudeid kontrollitakse pidevalt. «Õnnetusi juhtub. Kõige tähtsam on, et inimesed välja said ja neile ajutised elupind leitakse,» lausus ta.

Lääne päästekeskuse kommunikatsioonijuht Andra Väärtmaa ütles, et sotsiaalkeskuse tulekahju lokaliseeriti kella 8.19ks, misjärel ruumid ventileeriti. Põlevas korteris tehti järelkustutust. «Põlevast majast toodi välja 12 inimest, kelle kiirabi üle vaatas,» lisas ta.

Esialgsetel andmetel sai tulekahju alguse hooletust suitsetamisest. Põlengut kustutasid Aravete, Paide ja Tapa kutselised ning Järva-Jaani vabatahtlikud päästjad. Kohal oli ka kaks kiirabiautot ja politseinikud.

Kella 10.08ks oli tulekahju kõrvaldatud. Tuba, kust põleng alguse sai, hävis täielikult, ülejäänud korterid said tugevaid vee- ja suitsukahjustusi. Ülemised ja kõrvakorterid ning trepikoda said samuti vee- ja suitsukahjustusi.

Naaberkorteriga ühenduses olev sein deformeerus kuumuse tõttu tugevalt. Ühistu tellis kohale ehitusspetsialisti, kes vaatab olukorra üle. Kell 10.13 lõpetasid päästjad korterite ja trepikoja tuulutamise.

VIIMASE AJA TULEKAHJUD

6. detsembril kell 1.59 teatati pliidi põlevast õhupuhastist Paides Soo tänaval. Päästjate kohale jõudes oli põleng juba kustunud. Päästjad tuvastasid, et köögis oleva õhupuhasti juhe oli kärssama läinud, seega ühendati see vooluvõrgust välja ja tuulutati ruume. Korteris oli töökorras suitsuandur.

3. detsembril kell 11.27 kutsuti päästjad Järva valda Koeru alevikku Sõpruse puiesteele, kus majas oli tunda kaabli põlemise lõhna. Päästjad tuvastasid, et kärsahais tuleb teise korruse elektrikapist, kus ühe korteri rikkevoolukaitsmed olid üle kuumenenud. Päästjad keerasid korgid välja ja keelasid korteri elektrisüsteemi kasutada enne, kui elektrik on süsteemi üle vaadanud. (JT)

Märksõnad
Tagasi üles