Kevadel reageeris turg kiirelt, et leida lahendus Eestisse rännanud sõjapõgenike majutamiseks. Kinnisvara24 ja Sotsiaalkindlustusameti koostöös avatud spetsiaalselt Ukraina sõjapõgenikele mõeldud kinnisvaraportaali kaudu leidis juba esimese kahe kuuga kodu üle 700 sõjapõgeniku. „Portaal on endiselt aktiivne – hetkel on üle Eesti pakkuda 137 aktiivset üürikuulutust, millest 39 on tasuta,“ tõi Uibomäe välja.
Kohalikku ehitusturgu mõjutas ka siia rännanud Ukraina tööjõu kodumaale naasmine. „Paljud mehed läksid kevadel riigikaitse eesmärgil kodumaale tagasi, tekitades ehitajatele uue probleemi, sest töökäsi polnud enam võtta,“ lisas Pleskovski.
Kui esimene sõjašokk tõmbas korraks tehingutele pidurit, siis sellele järgnes kiire turu aktiveerumine ja hinnatõus jätkus. „See jõudis vaid mõne kuu kesta. Sügisel võtsid energiakriis, kiiresti kasvav euribor ja inflatsioon inimestelt kindlustunde. Majanduskasv pidurdus ja kinnisvaratehingute arv vähenes järsult, mis mõjutas omakorda negatiivselt ka uusarenduste turgu,“ lisas Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik Risto Vähi.
Kontrastina toob Vähi välja üürituru, mis põgenikelaine mõjul hoopis järsult aktiveerus. „Sellist survet üüriturule pole Eestis mitte kunagi varem olnud,“ lisas Vähi.
Lisaks kodutarbijatele andsid kiiresti kasvanud energiahinnad valusa hoobi ka ettevõtetele, kelle kogukuludest moodustab energiatarbimine märgatava osa. 2023. aastal valmib Tallinnas viimaste aastate võrdluses rekordiliselt vähe uut äripinda. „Maht on võrreldav koroonakriisijärgse 2021. aastaga, mil toodi turule viimase kuue aasta jooksul kõige vähem ruutmeetreid uut äripinda,“ lisas Pleskovski.
Vanaveski sõnul iseloomustab 2022. aasta turgu ilmajäämise hirmu FOMO (Fear Of Missing Out) asendumine FOBO-ga (Fear Of Better Options) ehk hirmuga, et ehk leidub kuskil parem pakkumine. „See omakorda tähendab, et müügid õnnestuvad neil, kes on müügitehniliselt teistest paremad ja järjepidevamad ning järjest enam palutakse müügiks appi ka oma ala professionaale ehk maaklereid,“ lisas Vanaveski.