Liikumisaasta 2023 kutsub eestimaalasi rohkem ja regulaarsemalt liikuma (1)

Järva Teataja
Copy
Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Kultuuriministeeriumi poolt välja kuulutatud liikumisaasta 2023 kutsub eestimaalasi rohkem ja regulaarsemalt liikuma, tutvustades aasta vältel erinevaid liikumisharrastuse viise ja pakkudes kõigile jõukohaseid võimalusi liikumiseks üle Eesti. Liikumisaasta eestvedaja on Liikumisharrastuse kompetentsikeskus, liikuma ärgitavaid tegevusi ja üritusi viiakse ellu koostöös maakondlike spordiliitude, kohalike omavalitsuste, avaliku sektori, mittetulundus- ja erasektori organisatsioonide, spordiürituste korraldajate ning kultuuri- ja haridusasutustega.

„Piisav liikumine on üks lihtsamaid viise oma tervise, sh vaimse tervise parandamiseks. Vaatamata sellele ei liigu piisavalt üle poolte Eesti elanikest. Eesti vajab süsteemset liikumispööret – otsustavat muutust meie harjumustes. Loodan, et algava liikumisaasta raames leiab veelgi enam inimesi enda jaoks liikumisrõõmu ning liikumise ja tervisliku käitumise tähtsus ühiskonnas kasvab,“ rääkis kultuuriminister Piret Hartman.

Kultuuriministeeriumi tellimusel ning Ühenduse Sport Kõigile koordineerimisel 2021. aastal läbi viidud uuringu kohaselt on kehaliselt piisavalt aktiivsed vaid umbes 40% täiskasvanutest ning 25% lastest.

„Soovime inspireerida eelkõige mitteaktiivseid eestimaalasi regulaarselt liikuma, tutvustades iga kuu lihtsaid ja kõigile kättesaadavaid võimalusi füüsilise aktiivsuse hoidmiseks hea enesetunde ja tervise nimel. Koostöös erinevate partneritega pakume aasta jooksul üle Eesti põnevaid võimalusi proovida kätt erinevates treeningutes ja liikumisviisides alates tasuta suusatundidest kuni välijõusaalide kasutamise juhendamiseni,“ ütles Liikumisharrastuse kompetentsikeskuse juhataja Alo Lõoke. „Liikumisaasta kandev mõte on väga lihtne ja kõigile jõukohane – hakkame liigutama!“ lisas Alo Lõoke.

Liikumisaasta avab 1. jaanuaril sotsiaalmeedias toimuv aktsioon „Minu esimesed 23“, mis kutsub inimesi õue liikuma ning jäädvustama oma 2023. aasta esimesed liikumismomendid, olgu need siis minutid, sammud või kilomeetrid. Aktsioon toimub liikumisaasta Facebooki ja Instagrami lehel „Liikumisaasta 2023“. Palume ühtlasi kõigil Eesti inimestel, kes 1. jaanuaril end liigutavad ja selle kohta sotsiaalmeediasse postituse teevad, kasutada ka teemaviiteid #liikumisaasta ja #hakkameliigutama.

Jaanuaris on liikumisaasta fookuses talverõõmude nautimine ja suusatamine. Eesti Suusaliidu, Terviseradade SA ja Liikumisharrastuse kompetentsikeskuse koostöös annavad Eesti parimad suusatreenerid alates 15. jaanuarist tasuta suusatunde lastele, noortele ja täiskasvanutele üle Eesti. Suusatunde pakutakse nii algajatele kui ka edasijõudnud suusasõpradele.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) soovituste järgi peaksid täiskasvanud tervise hoidmise nimel liikuma vähemalt 150-300 minutit nädalas mõõduka intensiivsusega või vähemalt 75-150 minutit nädalas tugeva intensiivsusega. Lisaks soovitatakse teha kaks korda nädalas lihaseid tugevdavaid harjutusi ning eelkõige vähendama istudes veedetud aega. Lastele ja noortele soovitab WHO liikuda vähemalt 60 minutit iga päev mõõduka kuni tugeva aktiivsusega. Täiendavalt tuleks teha vähemalt kolmel päeval nädalas tugeva intensiivsusega tegevusi, lihaseid ja luid tugevdavaid harjutusi ning vähem istuda.

Lisainfo liikumisaasta programmi ja algatuste kohta ilmub liikumisaasta.ee veebilehele. Liikumisaasta tegevustega on oodatud jooksvalt liituma kõik, kes soovivad anda oma panuse Eesti inimeste regulaarse liikumisharjumuse kujundamisse. (JT)

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles