Tõstjate jaoks sai läbi katsumuste aasta

Pildil on võistkondlikel Eesti meistrivõistlustel meeste arvestuses kuldmedalid võitnud SK Vargamäe tõstjad Mati Karbus (vasakult), Ain Pent, Martin Metsma, treener Ahti Uppin, Roomet Väli ja Leho Pent. Foto: Erakogu

SK Vargamäe vanemtreener Ahti Uppin tunnistas, et 2022. aasta veeretas tõstjate teele parajalt katsumusi, aga lõppkokkuvõttes läks siiski edukalt.

“Viimane pärl meie klubile oleks jäänud tulemata, kui Ain Pent poleks viimasel minutil detsembri keskel Mellistesse klubi meeskonda võistkondlikel Eesti meistrivõistlustele päästma tulnud,” sõnas ta. “Ain jõudis kohale 15 minutit enne kaalumise aja lõppu. Algraskused pani ta küll väga tagasihoidlikud, rebimises 50kg ja tõukamises 70kg.”

Uppin märkis, et treenerina ütles ta veel Ainile, et kuskil 200 Sinclairi punkti peaks ta ikka tegema, et oleks tagatud meeskondlik võit. “Asi hakkas kulgema nii, et soojendus Ainil laabus ja lubas endale ka suuremaid raskusi tõsta. Lõpuks Ain tegi kontole 256,6 punkti,” kirjeldas treener. “ Olime kindlalt kullapretendendid, kui Leho Pendi tõukamine ei ebaõnnestu. Leho oli ju just traumast taastumas.”

Lõppkokkuvõttes, vargamäelastest keegi võistlustel isiklikke rekordeid seekord ei teinud. Roomet Väli üritas küll 151kg tõugata, aga ei saanud rinnale. Leho Pent tõukas 175kg, kuid jalgade juurdetoomisel pudistas kangi enne fikseerimist maha. “Ütles, et treeningutel pole veel suuri raskusi saanud proovida,” kommenteeris Uppin. “ Võitsime 90 punktiga, mis on küll veenev edu, kuid kui oleks tulnud üks null kasvõi ühes tõsteviisis, siis olnuks kõik teisiti.”

Ahti Uppin selgitas, et nende klubi mehed on kõik staažikad tõstjad ja on võitnud aastate jooksul kümneid medaleid tiitlivõistlustelt, kuid tänavu olid need meestele esimesed ja kuldsed. “Kevadel, mil toimusid üksiktõstete Eesti meistrivõistlused, haigestusid koroonasse pea kõik mehed,” meenutas ta. “Noorim meeskonnast, Roomet Väli, muidugi võistles kevadistel võistlustel ja võitis kolm medalit. Tõukamises tuli hõbemedal, rebimises ja summas pronksmedalid. Lisaks võitis Roomet U17 ja U20 vanuseklassides kuldmedalid. Pluss nüüd meeskonna kuld. Sellega on Roomet 2022 aasta klubi parim medalikütt. Kolm kuld-, üks hõbe- ja kaks pronksmedalit. Lisaks noorte MM ja EM seitsmes koht.”

2022 aastal võitsid Vargamäe klubi tõstjad kõikidelt alaliidu poolt korraldatud Eesti meistrivõistlustelt kokku 40 medalit. “Pole just palju, sest rekord on 2020. aastast, mil võitsime 74 medalit,” kommenteeris treener ja mainis, et tagasilöök tuli juba nimetatud, märtsis toimunud üksiktõstete Eesti meistrivõistlustelt. (JT)

TULEMUSED

Võistkondlikud Eesti meistrivõistlused tõstmises: I SK Vargamäe 1439,61, II SK EDU 1349,36, III SK Olustvere 1300,81, 4. SK Mäksa 1242,42 Sincaliri punkti.

Vargamäe meeskond: Martin Metsma 271,72 punkti. kogusumma 235kg (rebis 110+tõukas 125), Roomet Väli 273,10 sp. summa 259kg (116+143), Mati Karbus 288,41 sp. summa 260kg (115+145), Ain Pent 256,62 sp. summa 204kg (90+114), Leho Pent 349,76 sp. summa 305kg (140+165).

AASTA KOKKUVÕTE

Headmeelt teeb, et klubi tõstajad on suutnud 2022 aastal ka mõningaid Eesti rekordeid teha.

13 aastane Inger Iris Prants on vanusegrupis U13 kk+71kg püstitanud 4 uut rekordit. Rebimises viimane tulemus 56kg ja summas 121kg.

Erakordne aasta on olnud suurmeister Leho Pendil, kes visalt võidelnud läbi aasta, olnud koroonas kevadel, kus jäi vahele osalemine EMV, siis mitte just kõige edukam start EM, kus Leho võistles kk-89kg ja saavutas tulemusega 320kg (145+175) 14 koha. Kõik uued Eesti rekordid, kokku 5 rekordi parandust. Omamoodi fenomenaalne saavutus Leholt, kes omab absoluutarvestuses neljas kehakaalus Eesti rekordeid! Tänavu langetas mees kehakaalu kuni 89kg, et osaleda Pariisi OM kvalifikatsioonis EM. Seal ka osales. Trauma tõttu jäi tänavu MM osalemata.

Leho Pendi nimel on Eesti rekordid kk-89kg 320kg (145+175), kk-96kg 345kg (155+190), kk-102kg 346kg (156+190) ja kk-109kg 347kg( 155+192).

Oleme võitnud Eesti Tõstesordiliidu parima klubi tiitli nii meeste kui naiste arvestuses. Mehed kogusid 13p. ja naised 12p.

Selgituseks. ETL toimub jooksva aasta jooksul 5 erivanuste tiitlivõistlust, kus selgitatakse välja parimad klubid sinclairi punktide alusel. Naiskonna arvestusse läheb kolme parema punktid ja meestel viie. 2022 aastal naiskonna võidu tõid noore tüdrukud, kes võitsid vanuseklassides I kohad U13, U15 ja U17. I koht annab 4 punkti, II koht 2p ja III koht 1p. Selline on arvestus. U20 (üks võistleja ja seegi tegi 0) ja naiskonna ( 4 koht) võistluses me kohapunkte ei saanud. Meeste osas oli palju lahtisi otsi enne viimast võistkondliku EMV. Juhtis SK Jõud-Junior 11p. Meil oli 9p. Seega variant A meie võidame +4p ja SK Jõud-Junior jääb kolmandaks +1p. Variant B. Kui jääks viiki 13p. mõlemal klubil, st Jõud-Junior võidaks II koha. Siis otsustab mis? Mõlemal klubil oleks kaks I kohta, ja üks II ja üks III koht. Seda siis ETL juhatus otsustaks. Olukord lahenes meile positiivselt, et üldse saime meeskonna kokku ja tagatipuks Jõud-Junior meeskond ei võistelnudki võistkondlikel EMV Mellistes. Kordasime 2020 lugu, kus mõlemad tiitlid tulid SK Vargamäe. Väga hea kordaminek. Kuid tuli see väga raskelt võideldes kogu aasta ja ajades võistkondi parimal tasemel kokku. Poisid, mehed võitsid U15 ja võistkondlik I koht, U13 ja U17 võitsime II kohad ja U20 oli klubi III kohal. Igas vanusegrupis kolme parema seas!!

2022 aasta ETL parimaid selguvad peagi, kuid kindel on see et meie klubi U13 vanusegrupi noored on Eesti parimad. Poistest U13 parim Daniel Purk 194,1sp. Õpib Albu PK 6 klassis. Daniel omab kk-34kg Eesti edetabelis I kohta ja kk-39kg II kohta. Võitis tänavu kuldmedali U13 kk-34kg, hõbemedali U15 kk-39kg ja pronksmedali U17 kk-44kg.

Tüdrukutest U13 parim Inger Iris Prants 134,97sp. Neiu õpib J-Jaani KK. Võitis U13 kk+71kg kuldmedali ja ka U15 +76kg kuldmedali. Osales U15 EM Poolas ja võitis kk+81kg viienda koha. Tema nimel on U13 Eesti rekordid kk+71kg rebimises 56kg ja summas 121kg.

Meeste osas, kes on 2022 parim meestõstja on asi lahtine. Kas Mart Seim, kes võistles läinud aastal ainult korra ja seda MM saades kk+109kg 15 koha või Leho Pent, kes EM sai 14 koha 5 uue Eesti rekordiga kk-89kg ja lisaks võistkondlikel EMV meeskondlik kuldmedal. Mulle tundub, et peaks Leho Pent olema parim. Aga seda otsustab ETL juhatus, kuhu kuulub ka Mardi isa Alar Seim.

2022 aastal võitsid klubi tõstjad kõikidelt ETL korraldavatelt EMV kokku 40 medalit! Pole just palju, sest rekord on 2020 aastast, kus võitsime 74 medalit! Tagasilöök märtsis toimuvatelt EMV , kust võitsime ainult 9 medalit, neist üks kuld Teet Karbuse tõukamine kk-96kg. 2020 aastal aga 27 medalit! Hea on tõdeda, et 2022 aastal said 17 klubi tõstjat kaela kuldmedalid. Mõned neist lausa mitu, Roomet kolm, Carolin Jalast ja Inger Iris Prants kaks. Lisaks 12 hõbe- ja 7 pronksmedalit. Kokku 24 medaliomaniku.

Meie klubi noored osalesid 2022 aastal paljudel rahvusvahelistel võistlustel sõprusklubide kutsel. Kaugeim sõit oli märtsi lõpus Budapesti, kahel korral sõitsime Lätti ja neljal korral Leetu võistlema. Aasta viimane välisvõistlus 19. novembril Telžiais tõi meie klubile meeskondliku üldvõidu. Super! Väga hea meelega naasesime koju. EM võistles meilt 3 noort, kahjuks Kait Viks haigestus teel ja viidi Riia lastehaigla. See oli kolgatama öö sõita Poola. Kolm last võistlesid edukalt. Inger Iris Prants võitsi 5 koha U15 kk+81kg uue isikliku rekordiga 114kg (54+60). Rebis EM uue Eesti rekordi! Emma Kivirand võitis kk-71kg 11 koha samuti isikliku rekordiga 116kg (53+63) ja Roomet Väli oli kk+102kg 7-s tulemusega 261kg (118+143). Roometile MM-lt Mehhikos samuti kk+102kg 7 koht.

Märkimist väärib klubi aasta teona rahvusvahelise tõstmisvõistluse XX Albu Cupi korraldamine, kus ühel päeval võistles kahel tõstepõrandal 95 tõstjat, mis on turniiri ja Eesti rekord. Osales 15 klubi, neist 7 välismaalt. Töötas korraga kaks kohtunike brigaadi, oli vaja lisa võistlus- ja soojenduspõrandaid, elektroonika vahendeid ja abilisi. Klubi tõstjad koos abilistega said korraldamisega 5+ ülesandega hakkama. Kahjuks klubide arvestuses jäime kolmandale kohale, kuna kahe vanusegrupi esindajad ei tulnud lihtsalt võistlema.

Allikas: SK Vargamäe vanemtreener Ahti Uppin