Saada vihje

Prokuratuur kontrollib MTÜ Slava Ukraini rahakasutust kriminaalmenetluses

Copy
Johanna Maria Lehtme, MTÜ Slava Ukraini senine tegevjuht
Johanna Maria Lehtme, MTÜ Slava Ukraini senine tegevjuht Foto: Pilt videost

Riigiprokuratuur alustas kriminaalmenetlust, et uurida MTÜ Slava Ukraini Ukraina toetuseks kogutud raha kasutamist. Kriminaalmenetlust alustati omastamist käsitleva paragrahvi järgi.

Riigiprokurör Triinu Olev selgitas, et niipea kui ilmnesid esimesed viited võimalikule raha väärkasutamisele, hakkasid prokuratuur ja politsei analüüsima õiguskaitseasutusteni jõudvat infot. „Oleme väljaspool kriminaalmenetlust lisaks ajakirjanduses avaldatule kogunud teavet ning olnud vahetus kontaktis ka Ukraina kolleegidega. Kogutud informatsiooni pinnalt on kriminaalmenetluse alustamine põhjendatud.“

"Uurimist alustati omastamise paragrahvi järgi, kuid tegemist on esialgse hinnanguga, mis võib menetluse kestel muutuda. Hetkel kellelegi kahtlustust esitatud ei ole ning see, kas ja kellele on alust kahtlustus esitada, selgitab uurimine,“ ütles Olev.

Kuna MTÜ Slava Ukraini tegevus on toimunud ka Ukraina territooriumil, siis asjaolude väljaselgitamisel saab oluline roll olema koostööl Ukraina õiguskaitseasutustega. Kriminaalmenetlust viib läbi keskkriminaalpolitsei ja juhib riigiprokuratuur.

Johanna-Maria Lehtme avaldus

Mõistan MTÜ Slava Ukraini volinike kogu otsust mind juhatuse liikme kohalt tagasi kutsuda, et säästa organisatsiooni avalikkuse survest ja tähelepanust, mis on sisuliselt peatanud ühingu kogu eesmärgipärase tegevuse.

Ukraina abistamiseks loodud heategevusorganisatsioon on viimastel kuudel olnud pretsedenditult suure tähelepanu all ning see otsus toob loodetavasti leevendust kuulujuttude tõrjumisel.

Minu hinnangul ei ole võimalik avalikkusesse paisatud kahtlustega tulla toime teisiti, kui läbi vastuste, mille annavad ühingu enda ja prokuratuuride algatatud uurimised. See on tähtis, sest paljud süüdimõistva otsuse juba langetanud, eeldades halvimat nii Slava Ukrainilt kui tema partneritelt.

Huvi ei rauge, kuid praegune areng annab lisaks Slava Ukraini juhtidele ka mulle isiklikult vabamad käed enda õiguste kaitseks ja võimaluse end distantseerida uurimisaluste väidete kommenteerimisest. Mul puudub nüüdsest aktiivne roll ühingus ning ligipääs Slava Ukraini tööd puudutavale informatsioonile.

Olen andnud ühingu juhatuse liikmele Marika Priskele üle kõik minu valduses olnud töödokumendid ja kirjavahetuse ning olen veendunud, et ta annab ühingu juhina edasi kogu vajaliku informatsiooni.

Kuigi mul ei ole juhatuse liikme rollist taandamise tõttu enam ligipääsu ühingu valduses olevale teabele, kinnitan, et annan enda täieliku panuse kõigisse kolme menetlusse. Praeguseni ei ole neist ühegi vedajad minuga ühendust võtnud, kuid kinnitan, et olen valmis täielikuks koostööks asjaolude selgitamiseks ja tõe päevavalgele toomiseks.

Tänan kõiki inimesi, kes on ühingu Slava Ukraini kaudu sõdivat Ukraina rahvast toetanud ning kinnitan, et tegutsesin ühingut juhtides ainult vajadusest anda Ukraina abivajajatele võimalikult kiiresti abi ning mina annetatud raha omastanud ei ole.

Tänan ka kõiki Slava Ukraini meeskonna liikmeid, kes on tegutsenud pühendunult ja heauskselt, et sõjas kannatavaid ukrainlasi aidata. Ka minu jaoks on olnud äärmiselt halvaks üllatuseks teateid võimalikest rikkumistest Ukrainas - loodan, et ühingu enda revisjon ning Ukraina ja Eesti õiguskaitsjate menetlused annavad küsimustele vastused ja loovad nendes süüdistustes selguse.

Tagasi üles