Vanad tootmisüksused tuleb hoida töökorras seni kuni uued veel arendamisel ja ehitamisel on. Vanad põlevkivijaamad, mujal Euroopas vanad kivisöejaamad ja sulgemisele minevad tuumajaamad aitasid möödunud talvel energiadefitsiiti märkimisväärselt leevendada.
Rahvusvahelised ülekandeliinid on haavatavad
Möödunud talvel sai Eestist üle pika aja elektrienergiat eksportiv riik, sest defitsiit Soomes (ja Rootsis) oli nii suur, et vaatamata üle 90 euro küündinud CO2 kvoodi hinnale pääsesid turule ka põlevkiviblokid, millel normaalsetes tingimustes sinna enam asja ei oleks. Mäletatavasti hoiatasid nii Rootsi kui Soome põhivõrguettevõtted juhitud elektrikatkestuste eest, mida neis tingimustes peeti küllalt tõenäoliseks. Helsingis arutati, kuidas korraldada talvel kontrollitud energiakatkestusi tarbimise piiramiseks. Energiadefitsiidi mõju jõudis isegi kinnisvarahindadesse, mis suurimat energiapuudust tundnud Lõuna-Rootsis langesid ülejäänud riigist oluliselt kiiremini.
Kesk-Euroopa, eeskätt Saksamaa toetusid möödunud talvel kivisöejaamadele. Suurte vaidluste tulemusel pikendati ka riigi kolme viimase tuumajaama tööiga, ent aprilli lõpus pandi need igaveseks seisma. Viimased tuumajaamad andsid selle aasta esimese kolme kuu jooksul umbes 5% riigi elektritoodangust ning tuumaenergia moodustas eelmisel aastal vaid 6% Saksamaa energiatoodangust. Taastuvenergia osakaal võrdluseks oli 44%.
Kuigi eelmisel aastal püstitati kivisöest energiatootmise kõigi aegade rekord, võiks emissioonide vähenemisele 2023. aastal kaasa aidata energiatarbimise piiramine ning tuuma- ja hüdroenergia kosumine, mis mullu said kannatada vastavalt hooldusprobleemide ja põua pärast.
Riikidevahelised ülekandeliinid ja muu oluline taristu on haavatav. Ühine ja vaba energiaturg tagab rahuolukorras soodsaima elektrihinna tarbijale, aga sõjaolukorras peab olema tagatud siseriiklik energiatootmisvõimekus juhuks, kui riikidevahelisi ühendusi rünnatakse. Ideaalis võiks see võimekus olla konkurentsivõimeline ehk suutma ka rahu ajal turuhindadega toota, eksportida, kasumit teenida. Põhimõtteliselt saaks ju ka vanu katlaid igavesti alles hoida, aga see oleks tulu asemel püsikulu. Paremad alternatiivid on täna juba olemas.