President Alar Karis kutsus looduskaitsekuu avamise puhul peetud kõnes üles, et ärgem loogem vastandusi kliima, elurikkuse ja inimeste heaolu vahel. „Õiglased lahendused on olemas. Ja oluline on, et meil kõigil oleks ühine eesmärk – elamisväärne keskkond jätkusuutlikul planeedil,“ rääkis president, tänades kõiki tänavusi preemiasaajaid, kes pühendunult selle eesmärgi nimel igapäevast tööd teevad.
Kliimaminister Kristen Michal märkis, et Eerik Kumari looduskaitsepreemia laureaat Urmas Tartes on olnud aktiivne ja tasakaalukas keskkonnahariduse edendaja. „Põnevalt suudab ta selgitada nii kiilitiibadel olevate nanokarvakeste otstarvet kui ka kliimamuutuste ja nendega kohanemise probleeme, tutvustada nii metsade elurikkuse olemust kui ka õpetada märkama rohepöörde tumedamat poolt,“ tutvustas minister preemia saajat.
Teaduste Akadeemia looduskaitsekomisjoni juht Urmas Tartes on arvamusliider, kes kuulub ka Eesti Looduseuurijate Seltsi ja Eesti Rooma Klubisse. Ta on avaldanud muljetavaldava hulga teaduslikke ja populaarteaduslikke artikleid, esinenud konverentsidel ja võtnud osa kõrgetasemelistest vestlusringidest.
Urmas Tartese igapäevategevus on loodusfotograafia vahendusel lugude jutustamine ja seeläbi looduse vastu huvi tekitamine. Tema loodusfotograafia, looduse vahendamine, loodusharidus ja isikliku eeskuju abil hoiakute kujundamine on aastate vältel mõjutanud paljusid.
Traditsiooniliselt kuulutati looduskaitsekuu avamisel välja ka looduskaitse hõbemärgi laureaadid:
Ingmar Ott;
Lennart Lennuk;
Meelis Pärtel;
Piret Pungas-Kohv;
Tsipe Aavik;
Vello Keppart.
Noore looduskaitsja märgi pälvisid: