T, 3.10.2023

Eesti Pank annab välja Eesti taluperenaisele ja -peremehele pühendatud hõbemündi

Järva Teataja
Facebook
Comments
Eesti Pank
Eesti Pank Foto: Shutterstock

Eesti Pank annab 6. juunil välja hõbedast meenemündi, mis on pühendatud Eesti taluperenaisele ja -peremehele, kes sümboliseerivad meie riigi ajaloos olulist ja iseloomulikku sotsiaalset arhetüüpi ning haakuvad sõltumatuse ja suveräänsuse püüdega.

„Perenaise ja peremehe seisus on olnud Eesti ajaloos erakordselt tähtis. See tiitel seadis inimese kohaliku elu sotsiaalses hierarhias kohe kõrgele kohale. 19. sajandi keskpaigast alates hakati Eestis talusid massiliselt päriseks ostma ning taluperedest kujunes ühiskonna majanduslikult aktiivne ja sotsiaalselt juhtiv jõud,“ märkis keskpanga meene- ja pühendusmüntide ideekavandeid hindava nõuandva kogu liige Raul Rebane meenemündi tutvustuseks.

Eesti taluperenaisele ja -peremehele pühendatud hõbedast meenemündi on kujundanud disainer Riho Luuse, kes on Eesti Panga meenemünte kujundanud ka varem. „Mündil on kesksel kohal taluperenaine ja -peremees, kes on talupidajad, otsustajad, omajad, vastutajad. Nende ümber on kujutatud keerleva ringina taluhooned, koduloomad, kriiksuv aiavärav ja kooguga kaev. Kõigi nende vahel on katkematud suhteniidid. Talu on pere, kodu, töö, armastus ja mõtteviis ning iseseisev Eesti talu on olnud iseseisva Eesti riigi alustalaks,“ mõtestab meenemündi kujundust disainer Riho Luuse. Mündi aversil on Eesti Vabariigi riigivapp, suitsupääsukeste paar ja aastaarv 2023. Proof-kvaliteediga hõbemünt (Ag 925), kaalub 28,28 grammi ning selle läbimõõt on 38,61 millimeetrit. Mündi tiraaž on 4000. Hõbedast meenemündi nimiväärtus on 14 eurot ja hind 54 eurot. Münt vermiti Leedu rahapajas.

Meenemünti saab osta alates 6. juunist algusega kell 11 Omniva e-poest ning Eesti Panga muuseumipoest samal päeval alates kell 12.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles