„Ämmaemanda koduvisiidid esimestel eluaastatel“ pilootprojekti tegevuste eesmärk on suurendada ema, lapse ja pere heaolu ning testida koduvisiitide tegevusmudelit. Pilootprojekti tulemuste põhjal valmib käesoleva aasta augustis lõpphinnang ämmaemandate koduvisiitide tegevusmudeli sobivuse kohta Eesti tervishoiu- ja sotsiaalsüsteemi osana.
Projekti raames said koduvisiidi mudelit ja rakendamist käsitleva põhjaliku väljaõppe kaks gruppi ämmaemandaid, kokku 33 praktiseerivat ämmaemandat ning 9 ämmaemanduse üliõpilast nii Tartu kui Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolist. Koolitusprogramm andis osalejatele ettevalmistuse ja oskused sünnitusjärgsete koduvisiitide läbiviimiseks just projekti jaoks loodud tegevusmudeli alusel, et olla toeks äsja lapse saanud peredele. Lisateadmistena käsitleti pere toetusteekonna planeerimist, positiivse vanemluse oskusi ja võimalikke vaimse tervisega seotud riske sünnilähedasel perioodil. Ämmaemandate koduvisiidid aitavad peredel kiiremini kohaneda lapse sünniga kaasneva elumuutusega, märgata varakult toetusvajadust ning toetada tervist ja heaolu soodustavate valikute tegemist.
Ämmaemandad õppisid kasutama kahte sõelumisvahendit – Edinburghi sünnitusjärgse depressiooni skaala (EPDS) ja Calgary sõeltest, mis aitab varakult märgata abivajadust.
Projektiga liitunud ämmaemandad pakuvad koduvisiite oma teeninduspiirkondades Tartu, Valga, Võru, Harju, Saare, Lääne-Viru ja Ida-Viru maakonnas. Asutused, kus ei ole varem sünnitusjärgseid koduvisiite teostatud, said projekti poolt koduvisiitide läbiviimiseks vajaliku kohvri koos tarvikutega. Ämmaemandatele oli projekti vältel tagatud mentorlus ja süsteemne nõustamine, sh toimusid supervisioonid, mida ämmaemandad väga oluliseks peavad, et enda vajadusi ja vaimset tervist toetada. “#koduskäija ämmaemand” pusad eristasid projekti käigus koduvisiite tegevaid ämmaemandaid.
Projekti „Ämmaemanda koduvisiidid esimestel eluaastatel“ algatas Sotsiaalministeerium. Projekti viivad ellu SA Lapse Heaolu Arengukeskus ja Eesti Ämmaemandate Ühing koostöös Tartu Ülikooli Kliinikumi, Tallinna Ülikooli, Tartu Tervishoiu Kõrgkooli, Tervise Arengu Instituudi ja Rakvere Linnavalitsusega.
Projekt on rahastatud Norra ja Euroopa Majanduspiirkonna perioodi 2014–2021 finantsmehhanismide programmist „Kohalik areng ja vaesuse vähendamine“ meetme „Rahvatervise meetmete ning integreeritud tervishoiu- ja sotsiaalteenuste kvaliteedi tõstmine kohalikul tasandil“ elluviimiseks.