E, 2.10.2023

Lugeja küsib: kas töötaja saab lapse kooli või lasteaia lõpetamise puhul töölt vaba aega?

Järva Teataja
Facebook
Comments
Aktus
Aktus Foto: Kristjan Teedema/Tartu Postimees

Lugeja küsib: Laps lõpetab sel aastal lasteaeda. Lõpuaktus toimub juunis. Meie perest saab lapsega kaasa minna lapse isa. Kas lapse isa saab tööajast lapsega kaasa minna lasteaia lõpuaktusele?

Vastab Vladimir Logatšev, Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist:

Töölepingu seadus ei kohusta tööandjat andma töötajale vaba päeva lapse lasteaia lõpuaktuse puhul. See tähendab, et kui töötaja tööpäev langeb lõpuaktuse päevale, siis peab töötaja olema töökohal.

Samas võivad töötaja ja tööandja omavahel kokku leppida, et töötaja saab sel päeval vaba päeva. Kui töökorralduse tõttu ei ole võimalik töökohal tervet päeva puududa, siis võib kokku leppida ka selles, et töötaja on tööst eemal paar tundi ehk ainult lõpuaktusel osalemise aja.

Lapsevanemal on õigus lapsepuhkusele kümme tööpäeva ühe lapse kohta kuni lapse 14-aastaseks saamiseni. Lapsepuhkust saab taotleda Sotsiaalkindlustusameti iseteeninduskeskkonnas. Siinkohal on oluline järgida etteteatamistähtaegu. Kui töötaja soovib kasutada ühe kalendripäeva lapsepuhkust, siis tuleb sellest ette teavitada 14 kalendripäeva.

Lisaks lapsevanemal, kes kasvatab kuni 14-aastast last või kuni 18-aastast puudega last, on õigus saada igal kalendriaastal kuni kümme tööpäeva tasustamata lapsepuhkust. Tasustamata lapsepuhkuse kasutamisest tuleb tööandjat teavitada samuti 14 kalendripäeva ette.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles