E, 2.10.2023

Kaitseliit tähistab võidupüha naabermaakonnas

Järva Teataja
Facebook
Comments
Marvin Tammehoid ja Vivika Barnabas.
Marvin Tammehoid ja Vivika Barnabas. Foto: Merle Rüütel

Kaitseliit tähistab 23. juunil võidupüha Viljandis, kus pidupäev algab juba kell 7 hommikul riigilipu heiskamisega linnavalitsuse ees ning kulmineerub paraadi ja maakaitsepäevaga. Varasemalt on Viljandis võidupüha paraade peetud 1998. ja 2010. aastal.

Päeva tippsündmus, paraad Viljandi Vabaduse platsil, algab kell 11 Vabariigi Presidendi saabumisega, kuid üksused hakkavad platsile rivistuma juba pool tundi varem. Paraadil osaleb üle 900 inimese nii Eestist kui välismaalt ja sellest teeb otseülekande Eesti Televisioon. Sobiva ilma korral teevad paraadist ülelennu nii Eesti kui ka liitlasriikide lennuvahendid. Paraadi peaproov peetakse 22. juunil algusega kell 20.

Võidupüha tähistamine kulmineerub kell 12 algava maakaitsepäeva ja tehnika näitusega Viljandi linnastaadionite parklates, kus saab näha nii Kaitseliidu, kaitseväe kui ka liitlasriikide tehnikat. Plaanide kohaselt saab maakaitsepäeval uudistada Eesti kaitseväe soomustransportööri Sisu XA188, jalaväelahingumasinat CV90, liikursuurtükki K9, Ühendkuningriikide tanki Challenger 2 ja soomukit Mastif ning prantslaste soomukeid VBL, Griffon ja AMX10. Liitlased Ühendriikidest toovad maakaitsepäevale mitmelasulise raketiheitja HIMARS ning erinevate relvadega sõidukid Humvee.

„Viljandi paraadi teeb kindlasti eriliseks taastatud Vabadussõja mälestussamba avamine, millega tasutakse auvõlg meie esiisadele, kes Eesti eest oma elu andsid,“ ütles paraadi peakorraldaja ja rivistaja ülemveebel Peeter Land. „Nii nagu alati, siis ka seekordne paraad tuleb seni tehtuist parim ning paraadil osalejad on oma ülesannete kõrgusel, et väärikalt võidupüha tähistada. Peamine on meeles pidada, et tegemist on pidupäevaga ning korrektse rivisammu kõrval on samavõrd oluline ka peomeeleolu.“

Päeva esimesele sündmusele, riigilipu heiskamisele järgneb taastatud Viljandimaa võidusamba avamine ning sellele pärgade asetamine.

„Viljandil on väga suur au sel aastal Võidupüha paraadi võõrustada. Tänavu taastame Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba ning selle avamine ühtib Võidupüha paraadi kuupäevaga. Usun, et need kaks sündmust täiendavad ja võimestavad teineteist ning 23. juuni on üks pidulik, ilus ja kauaks meeldejääv päev nii viljandlaste kui kogu Eesti jaoks,“ ütles Viljandi linnapea Madis Timpson.

Vabariigi President annab paraadil kaitseliitlastele ja naiskodukaitsjatele, teiste seas ka Marvin Tammehoule ja Vivika Barnabasele Järvamaalt, üle võidutule, mille nad viivad edasi oma kodumaakondadesse. Võidutuli süüdatakse paraadipäeva hommikul, ühendades selle jaoks muinastule ja mälestustule. Uuendusena saab selle aastal paraadil võidutule koju viia ka Kaitseliidu küberkaitseüksuse esindaja. Küberkaitse üksuse võidutule põlemist saab virtuaalruumis jälgida üle kogu maailma.

Viljandis rivistuvad üles kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, kodutütred ja noorkotkad Lõuna maakaitseringkonnast. Lisaks partnerid politsei- ja piirivalveametist ning päästeametist. Liitlas- ja partnerriikidest osalevad paraadil esindused Soomest, Leedust, Lätist, Taanist, Poolast, Ameerika Ühendriikidest, Ühendkuningriikidest, Prantsusmaalt ja Rootsist.

Marsiviise mängivad kokku kolm orkestrit – Pärnumaa maleva orkester, Tallinna maleva ja Jõgeva maleva ühendorkester ja sõjamuuseumi sõjaväeorkester. Lisaks saab paraadil näha ka Sakala maleva torupilliüksust.

Järvamaale toovad Viljandist võidupüha paraadilt tule:

vanemseersant Marvin Tammehoid on Järva maleva liige alates 2010. aastast. Ta on aktiivselt kaasa löönud Peetri laskepaiga rajamisel, kust on tuule tiibadesse saanud mitmed noored laskurid. Rühmapealiku abina on ta väga kohusetundlik ja vastutulelik ning jagab meeleldi oma tegevteenistuses omandatud kogemusi maleva vabatahtlikele.

Vivika Barnabas on aastaid olnud Naiskodukaitse vabatahtlik juht. Ta on hinnatud meeskonnaliige ka Naiskodukaitse üleriigiliste ürituste korraldamisel ning andnud suure panuse nende õnnestumisse. Ta on oma põhjalikkuse ja organisatsioonitunnetusega teistele väga suureks eeskujuks.

Järvamaa maakaitsepäev 23. juunil Järva-Jaanis

Kl 9-10 Võidupühale pühendatud jumalateenistus EELK Järva-Jaani Ristija Johannese kirikus. Kaasa teenib Järva-Jaani segakoor

Kl 10-10.30 Mälestushetked Järva-Jaani ausambapargis.

Kl 11 Võidupühale pühendatud jumalateenistus EELK Järva-Peetri Püha Peetruse kirikus ja sellele järgneb lillede asetamine Vabadussõja mälestussambale

Kl 11-14 Maakaitsepäev Järva-Jaani alevis, Laial tänaval. Päeva juhivad Kirsika Ilmjärv ja Arto Saar.  

• Organisatsioonide ja asutuste tegevus- ja infopunktid (Kaitseliit, naiskodukaitse, noored kotkad, kodutütred, päästeamet, politsei, vangla teenistus, Järva valla infotelk jne.)

• Sportlikud tegevused Kaitseliidu poolt Jaani Arenal

• Jõustruktuuride tehnika näitus

• Kaitseliidu relvade näitus

• Avatud on Järva-Jaani Muuseumide keskus

• Järva-Jaani Vabatahtlike Päästekomando näitus

• Alates kl 11st pakutakse sõdurisuppi Järva-Jaani Päevakeskuse sisehoovis

• Kl 12.30 Järva-Jaani Puhkpilliorkestri ja Järva-Jaani kollektiivide kontsert

Kl 13.30-14.15 Võidutule üleandmise tseremoonia:

• SA Järvamaa nõukogu esimehe tervitus

• Kaitseliidu Järva maleva pealiku tervitus

• Kaitseliidu tunnustuste kätteandmine

• Võidutule üleandmine

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles