Hindamaks ligniini mõju asfaltsegudele rajati Imaverre katselõik, kus osa bituumenist oli asendatud ligniiniga. Eesmärgiks oli hinnata asfaltsegude omadusi ning nende vastavust Eestis kehtivale rahvusliku standardi EVS 901-3:2021 nõuetele. Katselõigule tehti eelnevalt katsetootmine, mille tulemuste põhjal määrati suurim ligniinisisaldus, mille juures asfaltsegud vastavad neile seatud nõuetele.
Katselõigu jaoks toodeti kokku neli ligniiniga modifitseeritud asfaltsegu ja kaks ilma ligniinita referentssegu. Asfaltsegudele määrati laboratoorselt terastikuline koostis ja sideaine sisaldus, poorsusomadused, veepüsivus, Marshalli voolavus ja stabiilsus, deformatsioonikindlus ning kulumiskindlus.
Lahustuva sideaine sisaldus
Joonistel 1 ja 2 on näha, et kõikidel segudel peale AC 16 surf 15% oli lahutuva sideaine sisaldus üle lubatud alampiiri. Samuti ilmnes, et ligniiniga segudes on lahustuvat sideainet rohkem, kui bituumenit algselt sisse doseeriti. Sellest tulenevalt püstitati lõputöö käigus hüpotees, et ligniini ja bituumeni vahel toimub kõrgetel, segamise ja transpordiga seonduvatel temperatuuridel reaktsioon, mille käigus ligniini ja bituumeni segunemine paraneb.
Jäävpoorsuste tulemustest selgub, et kõikide segude tulemused on lubatud vahemikus ning kõrgemate ligniinisisalduste juures on asfaltsegude poorsus suurem (vt joonis 3 ja 4). Suurem jäävpoorsus võib tuleneda ligniini jäigastavast mõjust, mis muudab segud raskemini töödeldavaks. Suurem jäävpoorsus mõjutab omakorda ka teisi segu toimivuse ja vastupidavusega seotud omadusi.
Veepüsivuse tulemused arvutatakse märja ja kuiva alagrupi proovikehade kaudsete tõmbetugevuste suhtena, seega näitab tulemus, kui palju on märja grupi proovikehad kuivades proovi kehadest nõrgemad. Joonistel 5 ja 6 kirjeldatud katsetulemused näitavad, et kõik segud vastavad nõuetele. Samuti tuleks välja tuua, et AC 32 base segude tulemused on märkimisväärselt suuremad standardis EVS 901-3:2021 nõutud alampiiriga (60%), mis on arvatavasti tingitud nende segude kõrgemast bituumeni sisaldusest ja madalamast jäävpoorsusest.