Skip to footer
Saada vihje

Paide linnavõim peaks homme kukkuma

Kaheksa kuud tagasi õnnitlesid Paide abilinnapead Piret Moora ja Karl Jakobson Kulno Kleini, kelle volikogu oli just linnapeaks valinud. Homme peavad samad volinikud otsustama, kas linnajuhid saavad oma tööd jätkata või tuleb Paides võimule uus koalitsioon.

Kaks nädalat tagasi toimunud Paide linnavolikogu istungil esitas opositsioon umbusaldusavalduse kõigi linnavalitsuse liikmete, samuti volikogu esimehe ja aseesimehe vastu.

Umbusaldusavaldusi hakkavad Paide linnavolinikud hääletama homme kell 15 algaval linnavolikogu istungil.

Kui sageli annab opositsioon umbusaldusavalduse sisse probleemidele tähelepanu juhtimiseks ja on juba ette teada, et see läbi ei lähe, siis seekord usuvad paljud kohalikud poliitikud, et hääled linnajuhtide mahavõtmiseks on koos.

23 Paide linnavolinikust kirjutas umbusaldusavaldusele alla 11, mis tähendab, et võimu pööramiseks peab sellega kaasa tulema ka vähemalt üks koalitsiooni liige.

Konkreetsetest nimedest, kes võiks koalitsioonist umbusaldushääletusel kätt tõsta, ei taha ei koalitsiooni ega opositsiooni poolt keegi rääkida. «Seda on varemgi juhtunud, et mõni inimene lubab hääletada, kuid vahetult enne volikogu istungit muudab meelt või ei tule volikogu istungile kohalegi,» sõnas üks volinik.

Järva Teatajale teadaolevalt loodab opositsioon, et umbusaldusega tulevad kaasa koguni kaks valimisliidu Paide – Inimeste Linn liiget. «Koalitsioon teeb kindlasti viimase hetkeni tööd, et neid inimesi ümber veenda, ja eks seetõttu suhtleme meiegi teiste volinikega, et vajadusel saada toetust hoopis kusagilt mujalt,» sõnas kohalik opositsioonipoliitik.

Paide linnavolikogu esimees Tarmo Alt ütles, et koalitsioonileping sõlmiti neljaks aastaks ja ta loodab, et kõik sellele allakirjutanud peavad ka oma sõna.

Alt oli seda meelt, et koalitsiooni lõhkumine ei ole Paide linnale kasulik, sest linnajuhtimine vajab keerulistel aegadel stabiilsust.

Ta ei salanud, et nagu paljusid teisigi omavalitsusi, ootavad ka Paide linna ees rasked ajad. «Tänavu on raske ja järgmine aasta veel raskem, 2025. aastal tuleb üksnes spordihalli laenu maksta poolteist miljonit eurot,» sõnas ta.

Alt selgitas, et kulusid tuleb kärpida nagunii ja kui peaks juhtuma, et võim vahetub, siis sellest pole pääsu ka uutel juhtidel.

Kuigi lisaks neljapäevasele toimub linnavolikogu istung ka reedel, pole linnajuhtide umbusaldamise korral võimalik sel nädalal uusi juhte ametisse panna, vaid see võib juhtuda kõige varem järgmisel nädalal.

Alt küll lootis, et võimupööret Paides ei tule, samas tunnistas temagi, et poliitikas võib kõik kiiresti muutuda ja seega pole midagi kindlat enne seda, kui volikogus on hääletus lõppenud.

Umbusalduse algatamist Paide linnavalitsuse vastu põhjendasid 11 volinikku sellega, et valitsus ei ole saanud linna juhtimisega nõutud tasemel hakkama, see on viinud aga Paide linna väga lähedale maksejõuetusele ja riigi saneerimisele.

Umbusaldajad märgivad, et linna eelarve on viimase 15 aasta halvimas seisus ning järgmisel aastal ähvardab linna maksevõimetus ja saneerimine, mis tähendab riigilt karme eelarvekärpeid ning olulises ulatuses teenuste kvaliteedi ja kättesaadavuse vähenemist, asutuste võimalikke sulgemisi ja investeeringute peatamist.

Umbusaldusavalduse esitajad lisavad, et linnavalitsus pole astunud vajalikke samme eelarvepositsiooni parandamiseks ning on vastupidi oodatule esitanud linnavolikogule hoopis lisaeelarve eelnõu, mis muudab eelarvepositsiooni ligi 400 000 euro võrra veelgi halvemaks.

Esimest korda ajaloos on linna eelarve kõige olulisem näitaja – põhitegevuse tulem – lausa negatiivne ja 2023. aasta eelarve tulem tervikuna 2,7 miljoni euro ulatuses miinuses.

«Linna eelarve kehv seis on linnavalitsusele olnud teada enam kui aasta, kuid linnavalitsus ei ole selle aja jooksul näidanud üles tahet seda probleemi teadvustada ja lahendusi otsida. Leiame, et meie kodulinn väärib paremat juhtimist ning võimalust ka edaspidi siinset elukeskkonda arendada ja teenuseid osutada. Linnavolikogu liikmetena on meie kohus tekkinud olukorrale reageerida,» on kirjas umbusaldusavalduses.

Järva Teatajaga vestelnud opositsiooni saadikud kinnitasid, et kui neil õnnestub Paides võimule tulla, alustavad nad kärpeid linnajuhtimisest. Kui praegu on lisaks linnapeale ametis kaks abilinnapead, siis toimetusele teadaolevalt püütakse vähemalt esialgu hakkama saada ilma abilinnapeadeta. Plaanitakse kärpida ka volinike tasusid.

Paide linnavolikogus on 23 liiget. Koalitsiooni kuuluvad valimisliit Paide – Inimeste Linn, Keskerakond ja Reformierakond, kes said valimistel kokku 13 kohta, kuid et Alo Aasma lahkus eelmise aasta lõpus koalitsioonist ja on fraktsioonitu liige, kuulub koalitsioonile tegelikult 12 kohta.

Opositsiooni moodustaval Isamaal, Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal ja valimisliidul Uus Paide on volikogus kümme kohta.

Kommentaarid
Tagasi üles