Rinnapiima saavate laste osatähtsus on ligi veerandsajandi jooksul aasta-aastalt suurenenud ning püsinud alates 2016. aastast stabiilselt samal tasemel. Olgugi, et 2022. aasta näitajad olid varasemaga võrreldes veidi madalamad, sai 3. elukuul rinnapiima keskmiselt 82 protsenti imikustest ja 6. elukuul keskmiselt 70 protsenti imikutest. Ühe-aastaselt sai tavatoidule lisaks rinnapiima 31 protsenti perearstide jälgimisel olevatest kuni 1-aastastest lastest.
„Eestis kehtiva lapse tervise jälgimise juhendi järgi soovitavad lastearstid lisatoiduga harjutamist alustada juba enne kuuendat elukuud (22.–26. nädala vanuses), sest mõned imikud võivad vajada eakohaseks arenguks ja kasvuks lisatoitu enne kuue kuu vanuseks saamist. Üldjuhul ei vaja terve ajaline laps enne kuuendat elukuud peale D-vitamiini teisi vedelikke ja lisaaineid.“ selgitas TAI tervisestatistika osakonna analüütik Eva Anderson.
Üksnes rinnapiima saavate kuni kuue kuu vanuste laste osatähtsus on viimastel aastatel vähenenud 18 protsendini. Võrreldes kümne aasta taguse ajaga on ühe nädala vanuselt ainult rinnapiima saavate imikute osatähtsus 14 protsenti väiksem (2022. a – 80%). Kolmekuuselt üksnes rinnapiima saavate laste osatähtsus on selle ajaga vähenenud 9 protsenti (2022. a – 58%) ja kuue kuu vanuste osatähtsus ligi 24 protsenti (2022. a – 18%). Kui enne kriise olid üksnes rinnapiimaga toitmise näitajad stabiliseerunud, siis alates 2020. aastast on vaid rinnapiima saavate laste osatähtsus kõigi näitajate lõikes veelgi vähenenud.
„Ainult rinnapiima saavate laste osatähtsus on Eestis viimase kümnendi (2013–2022) jooksul järk-järgult vähenenud. Seevastu on suurenenud nende laste osatähtsus, kes saavad lisaks rinnapiimale piimasegu, teed, vett, mahla või muud toitu,“ kommenteeris Anderson. „See tähendab, et emad siiski ei lõpeta imiku toitmist rinnapiimaga, vaid teevad seda koos lisatoidu andmisega.“