Vabariigi President peab Eesti aja järgi kolmapäeva hilisõhtul ÜRO peaassambleel riigikõne. Ta räägib ilmsest vajadusest ÜRO Julgeolekunõukogu reformi ja töömeetodite muutmise järele võttes arvesse vetoõigusega Venemaa kestvat agressioonisõda Ukrainas. Nõukogu suutmatus konflikte lahendada ja Venemaa poolne veto-õiguse kuritarvitamine, muudab võimatuks Julgeolekunõukogu põhiülesande täitmise, milleks on konfliktide ära hoidmine ja lõpetamine, kestva rahu tagamine.
„Eesti on alati seisnud ühistel reeglitel ja rahvusvahelisel õigusel tugineva maailmakorra eest. Selle keskmes on inimõiguste ja rahvusvahelise humanitaarõiguse austamine, õigusriigi edendamine ja karistamatuse vältimine. Praegune reaalsus on aga maailm, kus Venemaa kõiki neid reegleid rängalt rikub. ÜRO Julgeolekunõukogul lasub vastutus rahvusvahelise rahu ja julgeoleku eest, samas see organ on võimetu Venemaa alalise liikme staatuse ja vetoõiguse kuritarvitamise tõttu reageerima Kremli agressioonile ja Ukraina riigi ning rahva hävitamisele. Tuleb leida võimalused sellest olukorrast väljumiseks, üks konkreetne asi oleks konfliktis osaleva riigi hääletusest kõrvale jäämine, nii nagu seda on kirjeldatud ka ÜRO Hartas,“ sõnas president Karis.
„Kui paljude riikide jaoks on Venemaa agressioon ja sellega kaasnevad mõjud hästi arusaadavad, siis laiema ÜRO liikmeskonna toetust Ukrainale ei saa võtta iseenesest mõistetavalt ning selle nimel tuleb püsivalt tööd teha,“ selgitas riigipea ÜRO Peaassamblee kohtumiste fookust.
New Yorgis võtab Eesti riigipea osa ÜRO kestliku arengu eesmärkide (SDG) tippkohtumisest ja liidrite dialoogist, mis keskendub teaduse, tehnoloogia ja innovatsiooni võimalustele. President Karis osaleb kliimaambitsioonide tippkohtumisel ning USA-Balti investeerimiskohtumisel.