K, 29.11.2023

Legendaarne Sangaste loss läheb võlgade pärast haamri alla

Järva Teataja
Facebook
Comments
Sangaste loss
Sangaste loss Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Tartu kohtutäitur Oksana Kutšmei müüb oksjonikeskuses avalikul enampakkumisel Sangaste lossi. Loss tegutseb hotellina ning on populaarne pulma- ja peokoht.

Sangaste lossi alghinnaks enampakkumisel on 2,6 miljoni euroga.

Enampakkumisele registreerimine algas täna ehk 18. 09 kl 14 ja kestab kuni 31.10.2023 kl 14. Enampakkumine algab 31.10.23 kl 15 ja lõppeb 7.11. 23 kl 14.

Sangaste loss asub Valga maakonnas Otepää vallas ning on mõisakompleksi tähelepanuväärseim ehitis. Esmakordselt mainitakse Sangaste algupärast nime Toyvel, Theal; rahvasuus Tõhala, 1272. aastal. Kohanimi “Sangaste” pärineb 1287. aastal rajatud mõisast (Sagnitz, Sangnic, Sangenitz jne.). XVI saj. alguses olevat Sangaste olnud Vana-Liivimaal Tartu piiskopi suveresidentsiks.

Rukkikrahviks nimetatud Friedrich Georg Magnus von Bergi poolt 1875. aastal loodud talirukkisort Sangaste on vanim kasvatatav aretussort Euroopas.

Lossi peasissekäiku rõhutab väravatorn, mille all on kaarsambaile tuginev varikoda. Lossi maalilise silueti loovad eri kujuga tornid. Treppviilud, ärklid, fassaadi sisse-ja väljaulatuvad osad moodustavad vahelduva, rikkalikult liigendatud hoone.

Esimesel korrusel on esindusruumid – gooti stiilis rooma ehitise kujuga kõrge ballisaal, kaunis mauri stiilis Hispaania saal, inglise stiilis tammelaega jahisaal.

Teisel korrusel on osaliselt säilinud mööbliga endine raamatukogu ja Rukkituba – kunagine piljardisaal, kus nüüd on seintel väljapanek mõisahärra ja lossi ehitaja Friedrich Georg Magnus von Bergi elust ja rukki aretamisest; läbi kolmanda korruse pääseb vaatetorni.

Sangaste lossis saab pidada kuni 150 külalisega pidusid. Lossihotellis on kasutusel 16 numbrituba. Kinnistu pindala on 16 229 m2 sihtotstarbega 100% ärimaa.

Täpsemalt lossist: https://www.sangasteloss.ee/

Enampakkumine viiakse läbi elektrooniliselt ja müüdava varaga on võimalik eelnevalt ka tutvuda.

Kuulutusega saab lähemalt tutvuda Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja oksjonikeskkonnas: https://www.oksjonikeskus.ee.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles