Algas rahvamajade nädal

Järva Teataja
Copy
Türi kultuurimaja.
Türi kultuurimaja. Foto: Allikas: www.tyri.ee

Selle nädalaga sai alguse üle-eestiline rahvamajade nädal, kus lööb kaasa 119 kohalikku kultuurikantsi. Osalejad on kõikidest maakondadest ja pealinnast.

Eesti Rahvamajade Ühingu eestvedamisel toimuva rahvamajade nädala juhtmõte on ”koostöö” ja eesmärk tõsta inimeste teadlikkust rahvamajade võimalustest, vajalikkusest ja olulisusest, tagada kultuuri ning rahvusliku identiteedi hoidmine ja rahvamajade areng.

Kultuurisotsioloog, raamatu „Igal vallal oma ooper: Eesti rahvamajade lugu“ autor Ege Kulbok Lattik sõnas: „Rahvamajad olid XIX sajandil esimesed omaalgatuslikud kultuuriinstitutsioonid. Nende mõju rahvusliku identiteedi kujunemisele on olnud tohutu.“

Eesti Rahvamajade Ühingu esinaine Üle Välimäe lisab: „Tänasel päeval on rahvamajade töö korraldatud igas paigas kohalike inimeste võimaluste ja vajaduste järgi. Rahvamaja on oma kogukonna ja kohaliku omavalitsuse nägu.“

Rahvamajade nädal on ühtlasi ettevalmistus eelseisvaks Eestimaa Rahvamajade Aastaks, mis toimub 2027. aastal. Nädala raames toimub kõigis maakondades ja omavalitsustes mitmeid eriilmelisi sündmusi, mis näitavad meie kultuuriasutuste võimalusi ja mitmekülgsust- toimuvad erinevad õpitoad, minimessid, näitused, kontserdid, teatrietendused, kinoseansid, pere- ning tantsuõhtud. Lisaks saab osaleda huviringide avatud tundides, seiklusmängudes, jõhvikaretkel jne.

Muu hulgas lähevad 17. oktoobril paljud kultuurikollektiivid üle riigi rõõmustama publikut, kes rahvamajja ise tulla ei saa (vanadekodud, haiglad, vanglad jne). Nädala sisse mahub ka 18. oktoobril toimuv Eesti Rahvamajade ühingu 15. aastapäeva tähistamine Türi Kultuurikeskuses.

Osalevate rahvamajade kontaktid ja sündmuste kavad on leitavad Eesti Rahvamajade Ühingu kodulehelt.

Tagasi üles