Telia 5G levi katab 75% Eesti elanikkonnast

Copy
Telia mobiilimast
Telia mobiilimast Foto: OVE MAIDLA/PM/EMF

Selle aasta oktoobri alguseks oli Telia katnud oma 5G võrguga ca 75% Eesti elanikkonnast. 5G telefoni kasutab täna aga ligemale 230 000 Telia klienti.

Telia tehnoloogiajuhi Andre Visse sõnul on ettevõte paigaldanud Eestisse üle poole tuhande 5G tugijaama ning 5G võrgu laiendamine ja tihendamine on hetkel ettevõtte üks peamisi prioriteete. Ainuüksi 2023. aasta jooksul on Telia paigaldanud Eesti erinevatesse asukohtadesse ca 175 5G jaama.

„Tänase seisuga katab Telia 5G leviala umbes kolmveerand Eesti elanikkonnast. Riigi territooriumist oleme katnud 5G-ga aga umbes 60%. Kuna ehitame 5G võrku pidevalt juurde, kerkivad ka eelpool nimetatud numbrid iga nädalaga pisut suuremaks,“ ütles Visse.

5G võrgu rajamiseks on Telia kasutanud seni nelja erinevat sagedusvahemikku: 700MHz, 2100MHz, 3500MHz ning 26GHz. Just viimases ehk 26GHz sagedusalas mõõtis Telia selle suve hakul ka 5G võrgu kiirusrekordi, mis ulatus andmete allalaadimisel 2,2 gigabitini sekundis (Gbit/s). Võrgu poolelt suutnuks ettevõte seda numbrit veelgi suuremaks paisutada, kuid testi tegemise hetkel polnud veel võtta kliendiseadmeid, mis seda võimaldanuks.

Telia tehnoloogiajuhi sõnul kasutatakse 5G võrgu arendamisel erinevaid sagedusalasid selleks, et pakkuda 5G potentsiaali, kvaliteeti ja kiirusi oma klientidele nii maapiirkondades kui linnas. „Eri sagedustel on erinevad leviomadused ning kui neid sagedusi õigesti kombineerida, on tulemuseks kvaliteetne ja head kasutuskogemust pakkuv võrk.“

Lisaks on Andre Visse kinnitusel suur väärtus ka sellel, et 5G võrkude arendamisel teevad Telia erinevad riigid omavahel tihedat koostööd.

„Õpime tugijaamade ehitamisel ja paigaldamisel pidevalt üksteise kogemustest ning jagame selles osas parimaid praktikaid. Tänu sellele saavad erinevad Telia grupi ettevõtted kasutada parimaid 5G võrgu seadistusi ja konfiguratsioone ning iga riik ei pea selles osas alati ise jalgratast leiutama. Lisaks teeb heameelt see, et oleme ka Eestis olnud heade ideede initsiaatoriks,“ nentis Visse.

5G võrgu hoogne laienemine on muutnud võimalikuks ka selle, et paljud Telia kliendid saavad üle õhu kasutada kuni 500 Mbit/s kiirusega koduinternetti. Nii on muutnud 5G reaalsuseks selle, et kaablita internet pakub samaväärseid ja teatud piirkondades isegi suuremaid kiirusi kui kaabliga internet.

Tänu 5G võrgu pidevale arengule ning ka järjest suurema hulga 5G seadmete (telefonid, tahvlid, ruuterid jne) kasutamisele klientide poolt, on 2023. aastal teinud hüppelise kasvu ka 5G võrgus liikuv andmete maht – selle aasta algusega võrreldes teenindas Telia 5G võrk oktoobris kolm korda rohkem andmeid.

Klientide arv, kes kasutab Telia võrgus 5G telefone, ulatus septembri lõpus ligi 230 000-ni. Seega on umbes kolmandik Telia mobiiliklientidest üle läinud 5G seadmele.

Lähituleviku osas on Telial seoses 5G arengutega samuti ambitsioonikad plaanid. „Järgmise aasta lõpuks on plaanis Telia 5G leviala viia ca 95% Eesti elanikeni ning juba lähiajal on plaanis avada esimene ülikiire üle õhu leviva koduinterneti pilootpiirkond, millel on tehnilised eeldused hakata tulevikus pakkuma enam kui 1Gbit/s allalaadimise kiirusi,“ lisas Telia tehnoloogiajuht Andre Visse.

Tagasi üles