Tartus arutletakse teaduse keskkonnamõju ja selle vähendamisvõimaluste üle

Copy
Tartu Ülikooli peahoone.
Tartu Ülikooli peahoone. Foto: Kristjan Teedema

15. novembril toimub Tartus konverents „Kestlik teadus – milline on teadmiste loomise keskkonnajälg“, kus arutletakse teadustöö keskkonnamõju ja selle vähendamise võimaluste üle.

Teadmiste loomisega kaasnev keskkonnamõju võib avalduda näiteks energiakuluna, mida on vaja laboriseadmete käitamiseks või arvutusvõimsuse kasutamiseks. Tartu Ülikooli rakubioloogia professori Toivo Maimetsa sõnul tuleb nii laboriteadustes kui ka meditsiinipraktikas arvestada energiakulu kõrval rohkete ühekordse plasti jäätmetega, mida on keeruline käidelda ja mille taaskasutusvõimalused on läbi uurimata.

Keskkonnajälg on ka sotsiaal- ja humanitaarteadustel ja mäluasutuste tööl. Tartu Ülikooli kestliku arengu keskuse juhi Margit Kelleri sõnul kutsutakse konverentsil muu hulgas mõtlema teadustöö protsessist laiemalt. „Teaduse keskkonnajälg tekib juba uurimisküsimuse püstitamise etapis. Oluline pole ju mitte ainult see, kuidas ja kui säästlikult me teadust teeme, vaid ka see, mida ja miks me uurime,“ selgitas Keller. Kas kestlikum teadustöö on võimalik? See küsimus ei köida üksnes teadlasi ja teadusasutusi, vaid üha enam ka teadusrahastajaid.

Konverentsi avaettekande teeb Londoni Ülikooli Kolledži kestliku teaduse juht Martin Farley, kes on keskkonnahoidlikuma ja kulutõhusama laboriteaduse võimalustest kirjutanud ka ajakirja Nature veergudel. Tartu Ülikooli anglistika professor Raili Marling vaatab aga eksperimentaalteadustest kaugemale, keskendudes teaduse sisulisele kestlikkusele ning kvalitatiivse humanitaar- ja sotsiaalteadusliku uurimistöö kontekstis olulisele metodoloogilisele jäljele. Veel tuleb juttu IT- ja jäätmesektori keskkonnamõjust ning elektroonikajäätmete väärindamise uutest tehnoloogiatest. Lähemalt kuuleb ka ringmajanduse põhimõtete juurutamise riiklikest meetmetest ning Tartu Ülikooli esimese keskkonnaülevaate tulemustest.

Konverents toimub Tartus aadressil Riia 23b/2–105. Üritusest otseülekannet ei tehta. Konverentsi korraldavad Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituut ning kestliku arengu keskus. Üritust rahastab bioteadustega tegelevate Kesk- ja Ida-Euroopa teadusasutuste võrgustik Alliance4Life Euroopa Liidu programmi „Horisont 2020“ toel.

Konverentsi päevakava leiab Tartu Ülikooli veebilehelt.

Tagasi üles