KS: Jalgrattasport on mitmekülgne spordiala ja pakub radadega vaheldust.
Jalgrattaspordi juures kõnetab mind ekstreemsus. Jalgrattaga sõites oled justkui omas maailmas, saad lasta ennast argimuredest vabaks ja hullata metsaradadel.
KOMMENTAAR
Andre Aduson
Karolin Surva praegune treener, CFC spordiklubi
Et Karolin treenib suuresti Türil, aga meie asume pealinnas, siis tuleb tema treenimise au anda suuresti isa Tõnule. Sellest on väga kahju, et Türil pole suuremat rattaklubi või treeninggruppi, kellega koos harjutada. Mina tean Karolini alates N14 vanuseklassist ja võin öelda, et ta on kohusetundlik ja sihikindel. See, et noor üksinda treenib, paljudele ei sobi. Peab olema suur tahtejõud, sest olgem ausad, grupis sõites tulevad treeningkilomeetrid ikka kergemalt ja lõbusamalt.
Karolini tugevus lööb välja eriti maastikusõitudel, rasketel ja tehnilistel XCO-radadel. Ta on osav ja muutub veel osavamaks. Tugevus ja julgus tulevadki sellest, et rattur on väikesest peale asjaga tegelenud. Samas teatud inimesed ei julgegi neil rasketel radadel sõita, ükskõik kui kaua nad on trenni teinud.
Sel aastal sõitis Karolin juunioride vanuseklassis, kuid nüüd ootab ees N23 klass, konkurents tugevneb ja tuleb võidusõit naiseliidiga. Me ei ole temaga kevadistest plaanidest rääkinud, kuid usun, et edasiõppimiseks valib ta mõne suurema linna.
See, kuidas noor rattur ülikoolitee kõrvalt sportida saab, oleneb paljuski temast endast ja tahtmisest, kuid mitte ainult. Eks surve olla igas valdkonnas tubli on päris suur ja paljud murduvad. Eriti kui valida rasked erialad, näiteks arstiteadus või matemaatika.
Loodan siiski, et Karolinil on jõudu jätkata. Tulemused on tal olemas, motivatsiooni jagub ja vähemalt praegu kool ja treening teineteist ei sega.
Kui rääkida rattaspordist laiemalt, siis Eestis on katmata kohti päris palju, põhitegevus käib Tallinnas, Tartus ja Viljandis ning mitte ainult inimeste paljususe, vaid ka pikkade traditsioonidega rattaklubide tõttu. Samas pole treenereid lihtne leida ja klubitegevus käib suuresti erasponsorite toel. Kui arvestada asjaolu, et rattasport on päris kallis spordiala ja meie kliima mingis osas aastas rattasõitu eriti ei soosi, siis olukord on nii keeruline nagu on. Euroopas hakkab rattahooaeg pihta veebruaris ehk ajal, mil meil on veel kõige suurem talv. Kui saada seni katmata kohtadesse püsivalt tegutsevad noorteklubid, läheks rattaspordis ka kogu asi helgemaks.
Janek Järva
Hannah Kaljuri esimene treener, Smart Sport Team
Kuni N16 vanusegrupini ehk ajani, mil mina teda neli-viis aastat treenisin, oli Hannah sihikindel, püüdlik ja igati tulemustele orienteeritud. Ta ei osanud kunagi kaotada, eesmärk oli alati võit. Selle nimel tegi ta kõvasti trenni ja nägi vaeva. See oli muljetavaldav!
Tolles vanuseklassis sõitis Hannah nii meistrivõistlustel kui ka tavadistantsidel kogu aeg vähemalt esikolmikusse.
Audentesesse minnes tuli iseseisvumine ja viimasel aastal on tulemused jäänud tagapoole. Võibolla on tema hüppeline areng mõjutanud samuti tulemuste järjepidevat üleval hoidmist. Noorteklassides käivadki asjad tulemuste poolest kord üles ja siis kord alla. Need, kes tulemuste poolest järsult üles tõusevad, võivad mingiks ajaks oma tulemustega ka allapoole kukkuda ja siis uuesti üles tulla.
Teisisõnu, viimase aja mitte kõige parematele tulemustele vaatamata teeb Hannah sihikindlalt trenni edasi ja usun, et varsti on ta tipus tagasi. Eks selle kõige analüüsiks tuleb rääkida Audentese kooli treeneriga ja vaadata treeningplaanid üle. Jalgrattaspordis on nagu ka teistel aladel, kui noor inimene koolide ja elumuutuste kiuste jääb ala juurde püsima, siis võib ta tulevikus tegusid teha.
Hannah õpib spordigümnaasiumi viimases klassis ning Eesti võistlustel sõidab koduklubi all ja koondise koosseisus lähiriikides. Kui kool on läbi, saabub järgmine tõehetk ja tuleks leida nii-öelda elukutselisele ratturile sobiv koduklubi. Eestis meil selliseid klubisid ei ole, tõenäoliselt tuleks see leida Euroopast.
Lihtsamalt saab siis, kui juunioride klassis näidata tiitlivõistlustel väga häid tulemusi. Siis on tõenäoline, et mõnest välisriigist, olgu Belgia või Holland või midagi kolmandat, on ratturil leping taskus. Muidu on Eestist väljapoole murdmisega päris keeruline, sest selles karussellis keerlemiseks on kulud ikka meeletult suured.
Kokkuvõttes on võistlusjanu vaid üks sõnadest, mida võiks Hannahi iseloomustamiseks kasutada. Ta on ka töökas, õpihimuline ja analüüsiv. Teisisõnu on tegemist targa rattasportlasega.