Eesti inimeste levinumad õigusmured
Kõige rohkem vajavad Eesti inimesed 2023. a statistikat arvesse võttes õigusabi perekonnaõiguse küsimustes, mis moodustab ca 40% kõikidest õigusprobleemidest. Enamasti vajatakse õigusabi laste õigustega seonduvas, näiteks elatisnõude kohtulikul väljamõistmisel ning suhtluskorra määramisel. Pea sama suure osakaalu, ligi 35%, moodustavad võlaõigusega seotud mured. Siinkohal on teemade ring väga lai ning tuleb ette näiteks nii ülepaisutatud võlanõuetele vastuvaidlemist, kahjunõuete küsimusi kui ka kõikvõimalikke eluruumide üürilepingutega seotud temaatikat. Olulise osakaalu moodustab töölepinguga seonduv, nende vaidluste arv on seonduvalt tööpuuduse suurenemisega kasvutrendis.
Riigi toel õigusabi olulisusest
Praktika näitab, et inimesed paraku õigusasjades iseseisvalt väga hästi ei orienteeru ja ega nad tegelikult peagi seda tegema. Ka iseseisvalt internetist loetud nõuanded pole tihti kasutatavad, kuna kirjeldatud asjaolud ei klapi. Riigi poolt on loodud seega hea võimalus just esmase õigusnõu saamiseks, mida HUGO praktikas inimesed tihtilugu kõige rohkem vajavadki. Kuna keskmiselt kulus 2022. aastal ühe isiku nõustamiseks 1.68 tundi, siis võib järeldada, et esmasest õigusnõust alustuseks sageli piisabki. Abivajajatele antakse hinnang õiguslikule olukorrale ning juhendatakse edasiste parimate tegevusvõimaluste osas.
Miks mõeldakse juristile alles viimases hädas?
Juuratudengitele õpetatakse esimesel kursusel kuulsa Vana-Rooma juristi Celsuse sõnu, et õigus on headuse ja õigluse kunst. Praktilises elus on õigus tihti hea ja õiglane vaid neile, kes tahavad ja suudavad oma õiguste eest seista. Toome näite - võlausaldaja esitab võlgniku vastu 5 aastat vana võlanõude koos põhisummat kordades ületavate kõrvalnõuete ja sadadesse eurodesse ulatuva sissenõudekuluga. Samas pakub ta lahkelt kompromissi, et kui maksad poole, siis unustame ülejäänud võla. Tundub nagu igati hea pakkumine? Tegelikult aga katkestab võlgnik sellise kokkuleppe tegemisega nõude aegumise, mis päästaks teda üldse vana nõude tasumisest. Rääkimata sellest, et Eesti kohtupraktika kohaselt ei mõistaks kohtus põhiosa ületavaid kõrvalnõudeid nagunii välja ning ka võla sissenõudekulusid saab küsida üksnes seadusega sätestatud määrades. Hea on, kui inimesel on võimalus analoogses olukorras juristiga konsulteerida ning teha oma õiguslikku olukorda arvestades parim valik.