Jaanuari ilm: külm ja veel külmem

Järva Teataja
Copy
Pakane näpistab!
Pakane näpistab! Foto: Shutterstock

Keskkonnaagentuuri prognoosi kohaselt tuleb jaanuarikuu keskmine õhutemperatuur normist madalam (norm -4,7..-0,3°C). Sademeid on normist veidi vähem (norm 38..61 mm).

Kuu algus on põhjapoolse arktilise külmaga kõrgrõhkkonna servas, mida lõuna poolt survestab madalrõhuala. Pakast on öösiti -20°C ümber, ida pool kuni -30°C, päevane temperatuuri tõus piirdub vaid mõne kraadiga ja külmatunnet suurendab tugev ida- ja kirdetuul. Kerget lund lisandub eelkõige Soome lahelt põhjarannikule jõudvaist pilvedest. 6. jaanuaril kandub madalrõhkkonna serva mööda laialdasemalt pilvi ja lumikate kerkib paari-kolme sentimeetri võrra ning külm tõmbub üürikeseks tagasi. Paar järgnevat ööpäeva on uuesti tugevneva kõrgrõhkkonna servas käredama külmaga. Edasise ilma muudavad loodevoolus saabuvad madalrõhkkonnad heitlikuks – on nii 0°C lähedast pehmust ühes lume- ja lörtsisajuga kui vahetevahel miinuskraadides kargust.

Kuu keskpaigas peaks ilm taas külmemaks muutuma ja 20. jaanuari paiku pole välistatud ka arktilise külma sissetung. Kuu lõpus pääsevad tõenäoliselt madalrõhkkonnad ühes pehmema õhumassiga Läänemere ümbrusse.

Tagasi üles