5G tugijaamade arv kasvas mullu juba pea pooletuhandeni

Järva Teataja
Copy
Foto: Elmo Riig / Sakala

Mullu viis meelelahutus-, IT ja telekomiettevõte Elisa ülikiire optikavõrgu ligi 22 000 majapidamiseni ning lisas 5G tugijaamu igasse maakonda, kattes 5G leviga 75% Eesti rahvastikust. 

Elisa panustab iga kuu jõudsalt nii kaabel- kui ka mobiilside võrguarendusse, parendades üle Eesti levikvaliteeti ja viies kiire optikavõrgu tuhandete uute kodudeni.

Elisa tehnoloogiaüksuse juhi Toomas Polli sõnul investeeris Elisa möödunud aasta jooksul hoogsalt 5G tugijaamadesse, et veelgi parendada olemasolevate klientide mobiilse interneti kasutuskogemust. „Lähtume mobiilsidevõrku arendades meie klientide reaalsetest kasutusvajadustest, mistõttu rajasime enim tugijaamasid suurema andmeside kasutusmahuga piirkondadesse, sealhulgas Tallinnasse ja Harjumaale, Pärnu- ning Tartumaale,“ ütles Polli. „Üle Eesti rajasime mullu kokku 242 uut 5G tugijaama, mille tulemusena kerkis Elisa 5G tugijaamade koguarv ligi pooletuhandeni.“

Polli tõi välja, et juba 13% Elisa kogu mobiilivõrgu mobiilse andmeside kasutamise mahust tehakse 5G võrgus. „See osakaal kasvab iga kuu, mistõttu jätkame ka käesoleval aastal suures mahus 5G tugijaamade ehitamisega,“ lausus Polli. 

5G võrgu rajamise kõrval pöörab Elisa suurt rõhku lokaalsete taastuvenergia lahenduste välja töötamisele ning ettevõtte jalajälje vähendamisele. Mullu varustas Elisa ligi 100 tugijaama uute liitiumakudega, mis võimaldavad üheskoos AI-põhise energiajuhtimissüsteemiga tugijaamad sobivatel hetkedel üldisest elektrivõrgust eraldada ning kasutada nende käimas hoidmiseks akudesse talletatud puhast ja soodsat energiat.

Aktiivselt tegeleb Elisa ka 3G võrgu sulgemise projektiga, mis viiakse üle Eesti maakondade kaupa ellu 2024. aasta lõpuks. Sujuva ülemineku kliendile tagab VoLTE kõnetehnoloogia ning 5G võrgu järjepidev laiendamine. Aasta alguses jõudiski lõpuni võrguseadmete vahetusprojekt viimases maakonnas - Ida-Virumaal. Tänu sellele on nüüd ka selles maakonnas sisse lülitud VoLTE kõnetehnoloogia.

Elisa teenuste kättesaadavus valguskaabli võrgus laienes mullu ligi 22 000 majapidamise võrra. Võrguarenduste raames loodi teenusvõimekus ka 6250-le kodule üle Eesti levivates operaatorineutraalsetes juurdepääsuvõrkudes. Möödunud aasta seisuga on Elisa kaablivõrgu võimekus kokku ligi 365 000 kodul. 

„Suur osa Elisa võrguarendustest on seotud just olemasolevate võrkude kõrvale uue ja tulevikukindla valguskaablivõrgu ehitamisega ning selle raames viime järk-järgult kliente uuele tehnoloogiale,“ selgitas Polli. Elisa kasutab valguskaablivõrgus 10G EPON tehnoloogiat, mis võimaldab nõudluse kasvades pakkuda klientidele kuni 10Gbit/s kiiruseid. Käesoleval aastal jätkab Elisa investeeringutega uute võrkude ehitusse ning olemasolevate võrkude töökindluse tagamisse. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles