On 1. mai hommik 2022. aastal. Türi–Väätsa tee äärest ja lähistelt leitakse kaheksa mahalastud toonekurge. Käivitub uurimine, millest ei puudu läbiotsimised, ülekuulamised ja kümned kontrolli viidud relvad.
Lähemegi nüüd ajas poolteist aastat tagasi, et leida põhjusi, miks on linnutapja pääsenud seni nii-öelda puhtalt.
Toonekured ikka surevad
Eelmine aasta oli taasiseseisvunud Eesti ajaloos üks ärevamaid. Suur naaberriik Venemaa alustas täiemahulist sõda Ukrainas ja ka siinne julgeolekuolukord muutus.
Siis ühtäkki tuleb mõni kuu pärast sõja algust muidu rahulikust Kesk-Eestist teade, et keegi maniakk on lasknud maha hulga toonekurgi. Tegutsenud julmalt ja metoodiliselt.
Ilmselgelt hakkasid uurimisorganites häirekellad tööle, kibekiiresti moodustati keskkonnaameti uurimisosakonna ja Kesk-Eesti politseijaoskonna Paide menetlusgrupi alusel uurimisgrupp.
Mai esimesel päeval kella 11.35 ja 13.40 vahel avastatakse Türi–Väätsa tee ääres olevate toonekurepesade alt ja pesadest kaheksa surnud lindu.
Avanev pilt on võigas: toonekured on verega määrdunud, ka on osa lindude kehas selgelt näha punaka värvusega laskeava. Paaris pesas on munad, ühes pesas oli lind just munemas, kui tapja relva tema poole suunas ja päästikule vajutas.
Toonekured tuuakse päästjate abiga pesapostide otsast alla, pakitakse keskkonnameti autosse ja viiakse Tartusse Eesti maaülikooli loomakliinikusse. Kohe asuvad politseinikud suhtlema pesapaikade läheduses elavate inimestega. Infot tuleb, aga see ei vii esialgu kuhugi.
Aasta hiljem leiti samast kohast järgmine surnud lind
Ligi aasta pärast toonekurgede tapmist, 2023. aasta aprilli lõpus oli tegelikkuseks saamas iga krimikirjaniku unistus ja uurija õudusunenägu: Türi–Väätsa tee äärest leiti õhtusel ajal järjekordne surnud toonekurg.
Kas tapja on uuesti liikvel? «Tähistas» ta järjekordse kuriteoga aasta möödumist esialgsetest tapmistest? Mis nüüd siis saab?
Need olid küsimused, mis tulid toonekurgede tapmise lugu uurinud inimeste pähe. Õnneks said küsimused kiiresti vastuse.
Inspektor käis kohapeal ja tuvastas, et toonekurg oli juba lagunemistunnustega ja tulirelva kasutusele viitavaid vigastusi pole. Teisisõnu oli toonekurg surnud juba varem ja arvatavasti lindude omavahelise võimuvõitluse tagajärjel. (JT)