Politsei pidas kuriteos kahtlustatavana kinni mehed, keda kahtlustatakse raha võltsimises ja selle ringlusesse laskmises. Seni kogutud andmetel võib Eestis käibel olla paari tuhande euro väärtuses võltsitud kupüüre. Seetõttu palub politsei sularaha kasutavatel ettevõtetel olla tähelepanelik 5, 10, 20 ja 50 euroste rahatähtede suhtes.
ETTEVAATUST ⟩ Valeraha on liikvel
8. veebruaril peeti Tallinnas kinni 24-aastane mees, keda kahtlustatakse selles, et ta valmistas kodus suures koguses valeraha. Kahtlustuse kohaselt jõudis valeraha 18-aastase mehe kaudu ka ringlusesse.
Põhja prefektuuri kriminaalbüroo raskete kuritegude talituse uurimisgrupi juhi Marju Toomingu sõnul on eeldatavalt ringluses paari tuhande euro ulatuses võltsitud kupüüre. „Üldiselt Eestis suurtes kogustes valeraha ei levi, kuid aasta algusest teavitati politseid mitmetest valerahaga maksmise juhtumitest, mistõttu tekkis kahtlus, et keegi võib seda kohapeal valmistada. Samuti kahtlustame, et 18-aastane mees võis müüa valeraha sotsiaalmeedia gruppides teistele inimestele, kes on püüdnud sellega osta asju või maksta teenuste eest. Need võltsitud rahatähed on tehtud tavalisest paberist ja neil puuduvad turvaelemendid,“ lisas ta.
Põhja ringkonnaprokuratuuri prokurör Marika Kreutzberg ütles, et teadlik võltsitud raha kasutamine on kuritegu. „Kriminaalmenetluses kogutud tõendite põhjal esitas politsei 24-aastasele mehele kahtlustuse raha võltsimises ja võltsitud maksevahendi käitlemises ning 18-aastasele mehele esitati kahtlustus võltsitud maksevahendi käitlemises.
Kui keegi teab, et tema käes olev raha on võltsitud, kuid sellele vaatamata püüab teha sellega tehinguid, siis on tegemist kuriteoga. Raha võltsimine, kui eesmärk on võltsitud raha kasutada, on samuti kuritegu. Meeste elukohtadest leiti läbiotsimisel erineva vääringuga kupüürides 3370 eurot ja printer, millega kahtlustuse kohaselt valeraha tehti. Edasises kriminaalmenetluses kogume kahtlustuse kontrollimiseks täiendavaid tõendeid,“ ütles Kreutzberg.