Ühe- ja kahesendised muutuvad peagi ajalooks

Anne Põder
, ajakirjanik
Copy
Leitud pisisendid korjab inimene alati üles, sest rahal on ju väärtus, kuid poes maksma nendega enam keegi ei kipu.
Leitud pisisendid korjab inimene alati üles, sest rahal on ju väärtus, kuid poes maksma nendega enam keegi ei kipu. Foto: Elmo Riig

Valitsus kiitis heaks eelnõu, millega vähendatakse 2025. aastast vajadust sularahaga tasudes kasutada 1- ja 2-sendiseid.

Selleks hakkavad poed kava kohaselt 2025. aastast kassas sularahaga tasumisel ümardama ostukorvi lõppsummat matemaatiliselt lähima 5 sendini. Nii kaob ära vajadus anda vahetusrahana tagasi 1- ja 2-sendiseid.

rahandusminister Mart Võrklaev ütles, et pisisentide kasutamine on tülikas ja need jäävad üldiselt peale vahetusrahana tagasisaamist lihtsalt kuhugi vedelema. "Poed peavad neid pankade kaudu aga üha juurde tellima ja selle kulu maksavad kaudselt kinni tarbijad – ehk pisisentide tootmisel on oma mõju meie rahakotile ja keskkonnale,“ lausus ta. „Ümardamine muudab veidi küll ostukorvi hinda, aga siin on kontroll alati tarbija käes – sularahaga makstes hind ümardatakse, kaardiga makstes mitte. Seega pole ka poodidel mõtet hakata üksikute toodete hindu muutma.“

Ümardamisreegli kohaselt ostusumma, mis lõpeb ühe, kahe, kuue või seitsme eurosendiga, ümardatakse allapoole, ja selline summa, mis lõpeb kolme, nelja, kaheksa või üheksa eurosendiga, ümardatakse ülespoole.

Ümardamise tulemusel võib ostukorvi maksumus maksimaalselt väheneda või tõusta 2 sendi võrra. Kuna mõju on nii väike, ei mõjuta ümardamine poes toodete hindu. Sama on kinnitanud teiste euroala riikide kogemused, kus juba ümardamist kasutatakse.

Ümardamine toimub üksnes sularahaga maksmisel ostukorvi lõppsummale. Iga toote või teenuse hinda eraldi ei ümardata. Kaardiga makstes ei muutu aga mitte midagi ja ostu hind läheb arvelt maha 1 sendi täpsusega.

Makseviisi valik on alati ostjal ja kaupmehel pole õigust välistada üht või teist makseviisi. Näiteks kui ostuarve ümardatakse ülespoole ja pole soovi kaupmehele 2 senti rohkem maksta, saab valida kaardiga tasumise. Veebipoodides ostmisel toimub arveldamine elektrooniliselt ja seal ümardamist ei toimu.

Maksevahendina jäävad 1- ja 2-sendised kehtima ja ostude eest tasumisel saab neid kasutada. Vahetusrahana saaks poest aga alates 2025. aastast kõige väiksemana tagasi 5-sendiseid. Ümardamist lähima 10 sendini ehk 5-sendiste vahetusrahana tagastamise kaotamist kavas pole.

Poodide ja teenusepakkujate hinnastamispoliitikat ümardamine ei muuda ja ka edaspidi saab kauplus hinnastamisel kasutada mistahes summat, olgu selleks siis 9,99 või 2,21 eurot.

Tagasi üles