Põllumehed ja teadlased kutsuvad hanesid seirama

Järva Teataja
Copy
Haned tekivad põllumeestele kevadel suuri põllukahjusid.
Haned tekivad põllumeestele kevadel suuri põllukahjusid. Foto: Urmas Luik

Kevadeti on põldudel peatumas ja toitumas märgata suuri haneparvi, kus korraga võib olla esindatud mitmeid erinevaid liike, selgitas keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna juhtivspetsialist Ragne Erimäe. „Iga-aastased vabatahtlikud vaatlused aitavad täiendada riiklikku seiret ning piisavalt suure valimi korral saame välja selgitada liikide erisuse ja jaotumise ruumis ning pikema perioodi jooksul ka muutused liikide levikus ja arvukuses,“ selgitas Erimäe.

Eesti Jahimeeste Seltsi (EJS) IT projektijuhi Karri Urbani sõnul on põllumeeste soovil arendatud hanede seire registreerimisvõimekus andmebaasis Jahis. „Jahist on kasutatud seireandmete esitamiseks riigile juba üle kuue aasta,“ ütles Urban. „Selle aja jooksul on sisestatud andmebaasi ligi 100 000 kirjet,“ lisas ta.

Jahise äppi saab alla laadida nii Androidi kui IOS-i seadmetele. Lisaks on võimalus andmeid sisestada ka Jahise veebikeskkonna kaudu. Andmete sisestamiseks tuleb siseneda Jahise keskkonda kasutades riikliku autentimisteenust mobiil-ID, smart-ID või ID-kaardi kaudu.

Tagasi üles