Paides toimub loodusretk

Järva Teataja
Copy
Puisniit.
Puisniit. Foto: Eestimaa Looduse Fond

Üheksa nädalat kestval Eesti looduse tutvustamise retkesarja üritustel kõigis maakondades, sh 20. aprillil kl 18 kogunemisega Paides vallimäel, saab bioloogi kaasabil uurida meid ümbritsevat pärismaist loodust ja õppida loodust vaatlema.

 

Retked toimuvad aprillist maini ja on sissejuhatus Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivalile, mis kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.

Festivali projektijuht Kaarin Hein kutsub loodusretkedele, kus koos uuritakse ümbritsevat loodust ja harjutatakse loodusvaatluste tegemist nutirakendusega PlutoF GO. Retked toimuvad kõigis Eesti maakondades enne üle-eestilist loodusvaatluste maratoni. 8.–9. juunini toimuva maratoni käigus panevad osalejad 24 tunni jooksul kirja eelnevalt registreeritud aladel nii palju märgatud liike kui võimalik. Harrastusteaduse sündmuse käigus kogutud andmed on hiljem väärtuslik uurimismaterjal teadlastele.

Retk on eriti sobilik algajatele, et saada häid nippe liikide eristamiseks. Retkel tutvutakse kohalike liikidega ja jäädvustatakse kevadist looduse rikkust. Iga retk on omanäoline, sõltudes paigast ja huvilistest, kes kohale tulevad. Vahel pole tarvis kaugele minna, et palju näha ja kuulda. Vastused saab küsimustele, kuidas eristada linde nende laulu põhjal; kust otsida abi liigi määramisel, kui ei tea midagi süstemaatikast; kuidas kaasa aidata elurikkuse hoidmisele.

Retki viib läbi bioloog ja loomaökoloog Kaarin Hein. Talle kui loodushariduse entusiastile pakub huvi, kuidas suurendada looduse tundmise oskust. „Inimesi ikka huvitab, kui ma tutvustan, keda enda ümber näen ja kuulen, aga nad ise hindavad oma teadmisi piiratuks,“ rääkis Hein. „Bioloogina märkan loodust kõikjal ja vaimustun, avastades ning tutvudes enda ümber leiduva elukirevusega. Ootan huvilisi liituma igas maakonnas ja saama koos minuga loodusefänniks!“

Looduse avastusretkedele on oodatud huvilised igas vanuses sõltumata eelnevatest teadmistest. Koos õpitakse põnevaid leide pildile püüdma, liigimäärajate abil tuvastama ning huvi korral ka loodusvaatluste nutirakenduse abil andmebaasi salvestama. Osalemine on tasuta, aga soovituslik on eelregistreeruda ankeedil, kust leiab ka retkede ajakava.

Tagasi üles