Kirikus kõlavad põhjamaiste saarte helivärvid

Merit Männi
, ajakirjanik
Copy
Saksofonist Villu Veski ja akordionist Tiit Kalluste on kontserte andnud maailma eri paigus. Esimest korda jõuab duo oma kavaga 13. juulil ka Türi kirikusse.
Saksofonist Villu Veski ja akordionist Tiit Kalluste on kontserte andnud maailma eri paigus. Esimest korda jõuab duo oma kavaga 13. juulil ka Türi kirikusse. Foto: Toomas Tuul

Kuus aastat tagasi algatasid Türi Püha Martini kogudus ja Türi kultuurikeskus suvise kontserdisarja, mille abil on suviti Türi kirikusse jõudnud mitmed põnevad esinejad. 13. juulil toimub tänavuse sarja avakontsert, kus saksofonist Villu Veski ja akordionist Tiit Kalluste toovad pühakotta põhjamaiste saarte helivärvid.

Tunnustatud muusikud Villu Veski ja Tiit Kalluste on teinud koostööd juba kolmkümmend aastat, musitseerides džässilavadel eri riikides ja eri maade muusikutega ning esitades omaloomingut kõikvõimalikes paikades. Taolise mahuka kogemustepagasi hulgast leiab nii mõndagi põnevat, ootamatut ja naljakat, mida duo oma kontsertidel publikuga lahkesti ka jagab.

1997. aastal andsid Villu Veski ja Tiit Kalluste Fääri saartel kontserte ning see mõjutas oluliselt kogenud muusikute edasist tegevust. Aastaid mitmesugustes koosseisudes džässi ja klassikaga seonduvat muusikat mänginud mehed armusid põhjamaistesse viisidesse, mida rannikul ja saartel kunagi ammu lauldi ja mida veel mäletati. Neid lummas Põhjala meditatiivse meloodia kasin ilu. 1998. aastal ilmuski neil album «Põhjala saarte hääled», mille napi, kuid sisuka saateteksti on kirjutanud 14. oktoobril 1998 Kadriorus Eesti president Lennart Meri: «Läänemere ruum on olnud programm, mida oleme täitnud oma ajalooga ja mida täidame täna oma sisuga. Siin kõnnib teie ees kaks meest, kes on noppinud helisid Põhjala saartelt ja neid meie jaoks tänapäeva kandnud. Siin on üks viis võtta vastu Põhjala Vahemere viisid.»

Tagasi üles