Järva vald uuendab koolide vanu arvutiparke

Copy
Foto: Järva vald

Alates oktoobrist vurab Järva vallas ringi GreenDice auto. Eesmärk on teha korda Järva valla koolide arvutipark. Esimeste sammudena kohtus tegevjuht Argo Alaniit direktoritega, kaardistas olukorra ning siis toimusid järgmiste tegevustena projekti tutvustavad kohtumised koolide personalidega.

Sisendi arvutiparkide uuendamiseks saadi Järva vallavalitsuselt. Otsiti lahendust aegunud arvutitele ning nii jõuti GreenDice mudelini. „See on hea ja optimaalne võimalus meie arvutiparki uuendada. Vähendame sellega kulusid ja saame teenuseid, mida me mujalt ei saaks,“ sõnas abivallavanem Siim Umerov. GreenDice mudeliga on üle Eesti liitunud kolm valda: Järva, Häädemeeste ja Tõrva. Huvilisi on veelgi, kuid esimese hooga saavad võimaluse olla innovaatilised just need kolm valda.

Järgmiste sammudena uuendatakse arvutiparke ja koolitatakse õpetajaid ning kõne all on ka videomaterjalide loomine ja õpilastest IT-juhtide koolitamine. „Praegu jätsime korraks tagaplaanile Põhja-Järva kooli. Nemad on olnud tublid. Nad on juba jõudnud natuke kaugemale iseseisvalt. Neil on üks partner, kes on neid suunanud. Aga seadmete vahetus on ikkagi, seadmed on amortiseerunud. Me võtame nemad ka viimases etapis peale,“ ütles Alaniit. Koeru keskkool on hetkel pealtvaataja rollis. Novembris-detsembris tegutsetakse nelja kooliga: Imavere, Koigi, Järva-Jaani ja Peetri. Peetri koolis saavad kõik õpilased valla poolt endale koolitööde jaoks isikliku sülearvuti. Imavere koolis saavad valla poolt praegu 7.-9. klass omale isiklikud arvutid, teised klassid hakkavad seadmeid ristkasutama. Sama plaan on ka Koigi koolis. Uued arvutid on juba saabunud Järva-Jaani gümnaasiumisse. Ja nii jõuavad uued seadmed tasapisi kõikidesse valla koolidesse.

Pliiatsit kasutame igas tunnis, aga arvutit vaid arvuti tunnis. „Võiks olla niimoodi, et meil kaovad ära või jääb üks arvutiklass, näiteks e-eksamite jaoks, aga ülejäänud on mobiilsed arvutiklassid. Käruga saad sõita näiteks eesti keele tundi, saad sõita geograafia tundi,“ ütles Alaniit. Õpetajatele tuleb luua mugavad lahendused. Iga õpetaja ei soovi minna arvutiklassi, eriti kui see on vananenud ja pole tema klass. „Palju lihtsam oleks tuua arvuti tema klassi.“ GreenDice abil saab seadistada omale konto ja tekitada digitaalse identiteedi. Kui õpilane või õpetaja unustab arvuti koju või arvuti läheb katki, siis õigete seadistuste korral saab teise arvutisse sisse logides jõuda kogu enda infoni, mis oli eelmises arvutis.

Alaniidu sõnul kasutatakse millegi loomiseks peamiselt arvutit, tarbimisel aga telefoni. „Võiksime koolides üritada kasvatada inimesi, kes loovad midagi, tarbida oskavad kõik,“ ütles Alaniit. Arvutikasutamise oskus annab eelise tööturul. Sellest ei pääse üle ega ümber. Kindlasti on ekraanide maailmasse sukeldumisel ka halbu külgi ning siinkohal saavad ka õpetajad teha teavitustööd.

„Me ei otsi ühekordset tulemust. Me tahaksime digiarengut teha. Ja ma ise näen, et digiarengut kõige mõistlikum oleks teha läbi noorte,“ selgitab Alaniit, mis on juunior IT-juhtide eesmärk. Anda teadmised ja oskused koolis umbes neljale õpilasele, kes on toeks IT murede lahendamisel ka õpetajatele. Arutlusel on ka videotundide salvestamine, mis võiks olla abiks näiteks õpetajate puuduse korral. See annab ka õpilasele võimaluse tunnis õpitud materjali kodus üle kuulata. Digimaterjalide jagamine on üks võimalus, kuidas Järva valla koolid saavad teha koostööd. Alaniidu sõnul võidaksid koostööst kõik koolid.

Tagasi üles