Kadrid, Katrinid ja Katariinad

Copy
Legendi järgi oli Katariina ilus ja tark neiu, kes olevat avalikus vaidluses väidelnud 50 paganliku filosoofiga ja neid võitnud – selle tulemusena pöördusid filosoofid ristiusku.
Legendi järgi oli Katariina ilus ja tark neiu, kes olevat avalikus vaidluses väidelnud 50 paganliku filosoofiga ja neid võitnud – selle tulemusena pöördusid filosoofid ristiusku. Foto: Zvonimir Atletic

Kadripäev, mida tähistame 25. novembril, on eesti rahvakalendri tähtpäev, mis on saanud nimetuse Aleksandria pühaku Katariina mälestuspäeva järgi. Pühaku järgi on omale nime saanud ka nii mõnigi Kati, Katrin ja Kadi. Katariinad ja Catherinid on läbi aegade valitsenud ka riike või figureerinud raamatukange­lannadena ja kinolinalgi.

Katariina, keda vist polnudki

Katariina Aleksandriast (legendi järgi III või IV sajandil) on müütiline kristlik pühak, keda austatakse nii õigeusu kui ka katoliku kirikus. Sellise isiku olemasolu pole suudetud tõendada. Müüt temast arvatakse põhinevat neoplatonistliku naisfilosoofi Hypatia hukkamisest kristlaste poolt umbes 414. aasta paiku.

Tagasi üles