Saada vihje

Muinsuskaitsealuste kodude omanikud arutasid renoveerimise kitsaskohti

Copy
Muinsuskaitsealune Pühavaimu 16 hoone sai REVi töömeeste käe all välimuse, mida pole vaja häbeneda.
Muinsuskaitsealune Pühavaimu 16 hoone sai REVi töömeeste käe all välimuse, mida pole vaja häbeneda. Foto: Ants Liigus

Novembris kogunesid Tallinnas, Tartus ja Pärnus muinsuskaitsealuste kodude omanikud, et pakkuda lahendusi kultuuriväärtuslike elamute renoveerimise ja energiakasutuse parandamise kitsaskohtadele.

Koduomanike mõttetalgud toimusid kolmeaastase teadusarendusprojekti "Muinsuskodu renoveerimise teejuht" raames, mille eesmärk on välja töötada omanikke toetav nõustamisteenus, vastav digikeskkond, energiatõhusust parandavad renoveerimislahendused ning toetusmeetmed. Töötubades arutati, millist tuge omanikud renoveerimisteekonnal vajavad ning kuidas muuta kodusid energiatõhusamaks, säilitades samas nende kultuuriväärtus, teatas kultuuriministeerium.

Muinsuskaitsealused elamud vajavad erilist hoolt nii renoveerimistööde kavandamisel kui ka teostamisel. Parandus- ja ehitustöid tehes peavad säilima maja väärtuslikud konstruktsioonid ja detailid, samas väärivad ka need kodud kaasajastamisel toimivaid energiasäästlikke lahendusi. "Ehkki kehtivad energiatõhususe miinimumnõuded ei laiene kultuuriväärtuslikele hoonetele, on oluline, et muinsuskaitsealused elamud ei jääks käimasolevast renoveerimislainest kõrvale ning nende korrastamine oleks omanike jaoks jõukohane," rõhutas projektijuht Kadri Kallast.

Tagasi üles