Eesti suurima ehtekulla vahendaja, pandimajade keti Luutar kommunikatsioonijuhi Hans Saarvelti sõnul on Eestis ning ka mujal maailmas praegu kullabuum – hinnad on rekordkõrgustel ning ostetakse ja müüakse enneolematuid koguseid, aga sellevõrra tuleb rohkem ette ka pettuseid ja võltsinguid.
Ekspert: koos kullabuumiga liigub Eestis ka rohkem võltsinguid
Saarvelti sõnul on ehtekulla sisseostuhind kasvanud Eestis aastaga 40%. „Oktoobris toodi esindustesse ligi viis kilo ehtekulda, mis on mullusega võrreldes neli korda enam. Kuigi osakaalult on võltskulla liikumine Eesti turul viimase kümnendiga oluliselt vähenenud, siis koguste kasvades näeb seda siiski päris tihti,“ rääkis Saarvelt.
„Tavainimene ei saagi silmaga vaadates aru, kas ese on päris või kullatud ja sama kehtib ka pärlite ja vääriskivide kohta. Seepärast ei tasu reeglina väärismetalle osta Facebookist või muidu käest-kätte. Üldjuhul müüjad ei taha petta, vaid ei tea isegi, mida nad müüvad,“ ütles Saarvelt.
„On isegi hiljutine juhus kui inimene ostis kaubanduskeskuse ehtepoest kalli keti, aga hiljem meie juures testides selgus, et tegemist ei olnudki päris kullaga. Kahjuks ei anna ka ehtele sisse pressitud kullaproov sajaprotsendilist kindlust, sest ka neid tehakse järgi. Teinekord on jälle materjal igati aus, aga meister ei pane käsitööehetele proovi peale, sest tal pole selleks vastavat litsentsi,“ rääkis Saarvelt.
„Ka meie oma filtrist on algusaegadel hästi tehtud võltsinguid läbi läinud – näiteks on keti lukk kullast, aga osad lülid teisest materjalist. Eelmisel aastal levisid Eestis investeerimiskulla plaadid, mille sees oli vale materjal, aga see seltskond jäi ikkagi vahele. Seepärast testime eranditult kõik vastuvõetavad kuldesemed spetsiaalse happetestiga üle. See ei kahjusta materjali, aga näitab koostise ära,“ lisas Saarvelt.
„Kõige lihtsam viis kodustes tingimustes kulda teistest materjalidest eristada, on testida seda magnetiga. Õige kuld magnetile ei reageeri – ehk kui kett või sõrmus hakkab magneti külge, siis pole see päris. Eksootilises riigis reisil olles peaks üleüldse kuldehete ostmisel skeptiline olema, aga elementaarse testi saab samuti ise magnetiga kohapeal ära teha – selleks sobib näiteks nutikella rihma magnetiga kinnitus,“ ütles Luutari kommunikatsioonijuht.
„Pärlite ehtsuse testimiseks saab neid aga hambaga proovida – võltsing on sile, aga päris pärl krigiseb hamba tegelikult üpris ebameeldivalt,“ lisas Saarvelt.