Skip to footer
Saada vihje

Igapäevaseid suitsetajaid on Eestis järjest vähem, kuid ülekaal kimbutab paljusid

Ülekaal ja rasvumine on probleemiks üle terve maailma.

Täna Tervise Arengu Instituudi (TAI) poolt avaldatud 2024. aasta Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu andmetest selgub, et Eesti 16-64-aastastest elanikest on igapäevasuitsetajaid 13,2% (meestest 18,1% ja naistest 9,7%). Nii madal pole suitsetamise levimust kirjeldav näitaja seni olnud ning veel 10 aastat tagasi oli igapäevasuitsetajaid 16–64 a rahvastikus ligi veerand (26,0%).

TAI iga kahe aasta järel läbiviidav küsitlusuuring jälgib rahvastiku terviseseisundi ja -käitumise muutust ajas. „Suitsetamise levimus on nii naistel kui meestel vähenenud eelkõige nooremates vanuserühmades, teisalt on just neis rühmades kasvanud kiiresti alternatiivsete tubaka- ja nikotiinitoodete tarvitamine,“ kommenteeris tulemusi uuringu läbiviija, TAI vanemteadur Rainer Reile. „Kui 16–24-aastaste meeste ja naiste seas on igapäevasuitsetajaid ligi 5%, siis igapäevaseid nikotiiniga e-sigarettide tarvitajaid ligi 10%. Samuti tarvitab juhusuitsetajatest ligi 30% regulaarselt e-sigaretti ning iga kaheksas kas nikotiinipatju või huuletubakat. Tervikuna on igapäevaselt mõnd tubaka- või nikotiini sisaldavat toodet tarvitamas endiselt iga viies Eesti täiskasvanu.“ Suitsetamisel on ka selge mõju lähikondsetele - 20,1% mittesuitsetajatest puutub eluruumides kokku tubakasuitsu ning 16,9% e-sigareti aerosoolidega.

Tervisekäitumise indikaatoritest on jätkuvalt väga probleemne liigne kehakaal ja seda eelkõige meestel. Kuigi võrreldes 2022. a uuringuga muutust ei ole, on rohkem kui pooled (52,7%) kõigist 16–64 aastastest vastanutest kas ülekaalus või rasvunud: ülekaalus oli 42% meestest ja 26,3% naistest ning rasvunud 20,3% meestest ja 19,5% naistest. Siiski on märgatavalt enam neid liigse kehakaaluga vastajaid, kes on arstilt saanud soovituse kaalu langetamiseks (28,2% vs 20,0% 2022. a).

Kommentaarid
Tagasi üles