Türi kultuurikeskuses toimunud salongiõhtu "Tants on kunst" tõi esmakordselt vaatajate ette tantsukunsti mitmekesisuse Järvamaa täiskasvanud tantsijate esituses. Laval nägi säravaid etteasteid sõutantsust ja varieteest kuni energilise hiphopi ja eksootilise mõõgatantsuni välja.
Türi kultuurikeskuses tegutsev tantsuring Show Fusion eesotsas Angela Murumaaga võttis ette erilise tantsuõhtu korraldamise, mille sarnast pole Türil varem nähtud.
Murumaa rääkis, et on ammu unistanud täiskasvanute tantsurühmast. "Panin mõtetes paika hüpoteetilise treeningkava, lõin koreograafiaid ja mõtlesin, millistest võistlustest võiks oma rühmaga osa võtta. Samuti mõtlesin, kuidas korraldada vägev lõppkontsert isegi siis, kui mul on ainult üks rühm," meenutas ta.
Sügisel kui Murumaa alustas Türil tööd oma tantsurühmaga asus ta oma unistusi ellu viima. "Rühm oli küll kaks korda väiksem, kui olin algselt unistanud, aga naised olid kõrgelt motiveeritud, pühendunud ja töökad ning jagasid sajaprotsendiliselt minu lähenemist tantsule," lausus ta.
Kevade lähenedes tahtis Murumaa teoks teha ka oma teise unistuse – uhke lõppkontserdi. Sealt kasvas vaikselt välja mõte, et kontserdil võiksid esineda ka teised täiskasvanute rühmad Järvamaalt.
Inspiratsiooni salongiõhtu meeleolu loomiseks sai Murumaa mullusest burleski laagrist, kus ta kohtus esimest korda karismaatilise Kaisa Lingiga. "Sattudes seal olles teater-baari Heldeke, kinnistus kohe mõte korraldada seal valitsenud meeleoluga sarnane salongiõhtu, kus burleski asemel oleks aukohal tants," selgitas ta.
Angela Murumaa rääkis, et tal oli alguses nii keeruline oma ideed sõnadesse panna. "Ma ei tahtnud korraldada lihtsalt kontserti, vaid glamuurset õhtut, kus iga publikus olev inimene tunneks seotust esinejate ja ülejäänud publikuga," rääkis ta. "Sõna salongiõhtu võttis tegelikult enam-vähem hästi kokku ürituse olemuse. Soovisin, et Türi kultuurikeskuse suurde saali astudes satuks pealtvaataja justkui Alice'i imedemaale."
See aga tähendas korraldajatele põhjalikku planeerimist: mitu tooli, mis värvi laudlinad, kust kõike neid saada ja nii edasi. Murumaa tahtis tervitusjoogiks pakkuda veinijooki Sangria, aga sobivaid laia äärega klaase polnud kusagilt võtta. Vaid kaks päeva enne sündmust leidsid nad kaunid klaasid Järvamaa kutsehariduskeskusest, kes neid lahkelt kasutada lubas.
Salongiõhtu "Tants on kunst" toimus kaheosalisena, bravuurika ja glamuurse maiguga õhustikus burlesk-stiilis tantsusõuna. Õhtut juhtis karismaatiline Kaisa Ling, vürtsitades sündmust oma huumorimeele ja kõlava lauluhäälega. Iga saabuja sai mööda punast vaipa kõndides näpu vahele tervitusjoogi ja kohvik Krooni pakkus ekstra sündmuse jaoks loodud kokteili Corset Crush.
Lavalt käis sel õhtul läbi umbes 60 tantsijat. Murumaa selgitas, et täpset arvu on raske isegi öelda, sest osad tantsijad astusid lavale mitme rühma koosseisus. "See tegi veidi keeruliseks ka kava koostamise, sest üks tantsija ei saa kahte tantsu järjest erinevates kostüümides esitada. Et anda aega esinejatel kostüüme vahetada, oli põhjus, miks ma ka ise kahe tantsuga lavale astusin," märkis ta.
Salongiõhtul "Tants on kunst" esinesid Järvamaa rühmad Show Fusion Türi, Paide tantsustuudio, Show Divas, Erle Heels, Blue Moon Tribe, Bum Di Clap tantsustuudio ja Angela Murumaa ise soolotantsudega. "Mul oli hea meel, et kuigi Show Divas ja Erle Heels sündisid alles mõned kuud tagasi, olid mõlemad grupid kohe valmis kaasa lööma. Show Divas esines isegi kahe tantsuga," ütles ta.
Õhtu jooksul nägid salongiõhtu külastajad 14 tantsu. Selle nimel tegid tantsude ja tantsijatega mitu kuud pingsalt tööd koreograafid Triinu Leedmaa, Helit Seljamaa-Burm, Erle Kasler, Kris-Matthias Randoja, Anya Manya, Kristiina Liukanen ja Angela Murumaa.
Tantsustiilidest olid esindatud varietee, burlesk, kaasaegne tants, heels ehk kontsatants, femme, ladinatants, tänavatants, sõutants, ergutustants, mõõkadega American Tribal Style ja tribal fusion. "Kõik etteasted sidus üheks tervikuks õhtujuht Kaisa Ling, kes lisas sündmusele täpselt sellist bravuuri nagu ma lootsin," kiitis Murumaa.
Tantsukunsti lahutamatu osa on alati kostüümid, mis on sama tähtis kui muusika. Murumaa selgitas, et tantsu ülesanne on võimendada muusikat oma liikumisega, kostüümi ülesanne aga täiendada tantsu lugu. "Kui kõik tantsu osad ehk muusika, koreograafia, kostüümid, lavastus, tantsijate tase ja näitlejameisterlikkus räägivad sama keelt, siis ongi üks võimas jutustus sündinud," lausus ta.
Lavakostüümid võiks Murumaa hinnangul olla midagi, mida ei saa igapäevaselt kanda. Õnneks on nende leidmise võimalusi tänapäeval lõpmatult palju tänu odavatele e-poodidele. "Mul sünnib koos koreograafiaga tavaliselt ka kindel nägemus seda täiendavast kostüümist. Seejärel otsin e-poodidest ligilähedasi variante, sest kunagi ei leia täpselt seda, mida on vaja. Nii arvestangi enamasti ka sellega, et kostüümile on vaja midagi käsitsi lisada," rääkis ta. Samal moel sündisid kostüümid ka salongiõhtu tantsudele.
Angela Murumaa lootis tagasihoidlikult, et kui esimesele salongiõhtule Türil tuleb umbes 50 inimest on juba hästi. "Minu suureks üllatuseks oli külastajaid üle saja. Sõud tuldi nautima nii Türilt, Paidest kui Viljandist ja Tallinnast," märkis ta. "Olen uhke, et vaatamata kaks korda suuremale publikule suutsime luua intiimse ja sooja õhkkonna."
Tagasiside sündmusele on Murumaa sõnul suurepärane. "Esinejad kiitsid korraldust, toetavat õhkkonda, vägevat platvormi esinemiseks ja kaasaelavat publikut. Publik omakorda kiitis ägedat õhtujuhti, sündmuse stilistikat, põnevaid koreograafiaid ja hingega tantsivaid esinejaid," rääkis ta.
Angela Murumaa rõhutas, et salongiõhtu poleks saanud toimuda toetajateta, kes kõik tema ideesse uskusid. Selle eest on ta siiralt tänulik Türi kultuurikeskusele ja osaühingule Rendilava, kelle meeskonnad korraldasid koostöös kõik lava, valgustuse ja heli tehnilised lahendused. "Õla pani alla ka Kultuurkapital, kelle toetus tagas täiusliku õhtujuhi Kaisa Lingi ja ürituse jäädvustaja Katrin Merisalu," märkis ta.
Kõige säravamad õhtu tähed olid Murumaa meelest kõik tantsijad, kes sellest vägevast õhtust ihu ja hingega osa võtsid. "Olen neile ääretult tänulik. Samuti kuulub minu lugupidamine taustajõududele, kes hoolitsesid pisemategi detailide eest ning kelle abiga üritus sujus," rääkis ta.
Murumaa ütles, et tema vaatenurgast läks kõik täpselt nii nagu plaanitud. "Juba korraldamise ajal elasin kõike mitu korda läbi. Ürituse kõrgest tasemest ei maksa olla üllatunud, sest Järvamaal tehaksegi asju alati hästi," sõnas ta.
Salongiõhtu üks eesmärke oli Murumaa ütlust mööda tõsta tantsukultuuri väärtust ja näidata Järvamaa tantsukunstnike taset. "Teine oluline eesmärk oli luua pinnas sõbraliku, kokkuhoidva ja konkurentsivaba tantsukogukonna tekkeks Järvamaal. Ma usun, et koos oleme tugevamad. Igaüks meist on eriline omaenda eesmärkide, lähenemiste ja juhtimisstiiliga. Me ei pea konkureerima tantsijate pärast, vaid võime lahkelt neid jagada. Aitame teineteist keerulistes olukordades, kuulame ja anname nõu," lausus ta.
Mõlemad eesmärgid täitusid 120protsendiliselt. Järvamaal on Murumaa hinnangul võimsad tegijad ja see annab julguse korraldada midagi enneolematut koos ka edaspidi.