Skip to footer
Saada vihje

Tammsaare muuseum on peagi tegemas digihüpet

On see tehisintellekt mis ta on, aga oma hetke «lugemuse» põhjal ta Eesti kirjandusklassikast suuremat ei jaga. A.H. Tammsaare muuseum Vargamäel.

A.H. Tammsaare muuseum Vargamäel on algatanud põhjaliku uuendusprojekti, mille eesmärk on tuua muuseumi püsiekspositsioon tänapäeva ootustele vastavaks.

Sihtasutus A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel on algatanud mahuka projekti, mille käigus kaasajastatakse muuseumi sisekujundus, ekspositsioon ja külastajakogemus. Projekti kogumaksumus on 79 750 eurot, millest 47 850 eurot kaetakse Leader-toetuse abil. Lisaks panustab muuseum 30 400 eurot omafinantseeringuna ning on pöördunud ka Järva vallavalitsuse poole 1500-eurose toetustaotlusega, mis aitaks katta ekspositsioonitööde kaasfinantseerimise vajadusi.

Projekt „Tammsaare muuseum Vargamäel püsiekspo uuendamine, külastaja kasvu ja omatulu suurendamine“ algas mais 2025 ja kestab kuni detsembrini 2026. Selle keskmes on digitehnoloogiliste ja ligipääsetavate lahenduste integreerimine muuseumi sisemusse, mis võimaldab senisest mitmekesisemalt esitleda A.H. Tammsaare loomingut ning avada Vargamäe kultuurilugu eri sihtrühmadele, sh peredele, lastele ja välisturistidele.

„Taotletav toetus on oluline osa suuremast pingutusest viia muuseum uuele tasemele. Koos omafinantseeringu ja Leader-toetusega saame luua ekspositsiooni, mis kõnetab tänapäeva külastajat ning suurendab piirkonna kultuuri- ja turismiatraktiivsust,“ märkis muuseumi juhataja Reelika Räim.

Räim rõhutab, et projekt haakub Järva valla arengukava eesmärkidega – eelkõige kohaliku kultuuripärandi hoidmise, digitaalse arengu ning turismi- ja ettevõtluskeskkonna tugevdamisega. Ekspositsiooni uuendamise kaudu soovib Vargamäe muuseum saada Kesk-Eesti kirjanduse ja kultuuriloo oluliseks tõmbekeskuseks.

Uue väljapanekuga jõuab Vargamäe muuseum Räime sõnul uude ajastusse. "Kui seni oleme olnud ikkagi traditsiooniline muuseum oma giidituuride ja taluelu näitamisega ruumides sees, siis nüüd plaanime ekspositsiooni viia ka majadest välja ning kasutada selleks uudseid digilahendusi," tutvutas juhataja.

See toob kaasa täiesti uue muuseumikülastuskogemuse - külastajad saavad oma nutitelefone kasutades minna muuseumi territooriumi peale kõndima ning kuulata erinevaid teemasid.

"Oleme kaasanud projekti uudseid digitehnoloogiavahendeid ning juba investeerinud erinevatesse loovlahendustesse. Teeme koostööd ka noorte kirjanikega, kes aitavad meil "Tõde ja õigust" eri moodi tõlgendada. Nüüd on vaja kõik see ellu viia," märkis Räim.

Kogu projekti eelarve on veidi alla 200 tuhande euro. Lisaks muuseumi kiirendi programmi toetusele peab muuseum rahaliselt ka ise panustama. iimase puuduoleva summa loodab Reelika Räim kokku saada LEADER-programmi meetmest.

Kommentaarid
Tagasi üles