Laupa härrastemaja tähistab 100. aastapäeva

Merili Nikkolo
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Laupa mõis.
DMITRI KOTJUH, JÄRVA TEATAJA/SCANPIX
Laupa mõis. DMITRI KOTJUH, JÄRVA TEATAJA/SCANPIX Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Sada aastat tagasi, 1913. aasta kevadel õnnistas Laupa mõisnik Otto Ivan von Taube sisse Laupa mõisa härrastemaja, mille ta lasi ehitada, eelmise, 1905. aastal maha põletatud mõisahoone asemele.

Mõisas tegutseva kooli direktor Kaarel Aluoja lausus, et mõisnik sai selles kaunis lossis elada oma perega kõigest kuus aastat, 1919. aastal Eesti riik riigistas mõisad. Alates 1922. aastast tegutseb Laupa mõisa härrastemajas kool.
Hoones, mida kunstiteadlane Karin Hallas–Murula nimetab praeguste Eesti mõisakoolide pärliks («101 Eesti arhitektuuriteost», Tallinn, 2013), toimub täna, 11. oktoobril, selle valmimise 100. aastapäeva auks kontsert–aktus.
Külalistele esinevad Laupa kooli õpilased; 31 aastat Laupa kooli elu juhtinud endine koolidirektor Piret Rammo annab ülevaate mõisaajaloost ja Laupa mõisnikest; esitlusele tuleb ka ajalooraamat «Laupa mõis. Minevikust ja tänapäevast».

Oma vanaisa mõisa praegusi tegemisi ning selle väljanägemist on saabunud uudistama Otto Ivan von Taube lapselapsed Alexa von Taube, Rupert von Plottnitz ja Monika Thein von Plottnitz. Monika poeg Nicolai Thein – õppinud pianist– annab koos oma poja, abikaasa ja emaga kunagises mõisasaalis ka kontserdi. Koolihoone juubeliks on Laupale külla saabunud ka Laupa põhikooli sõpruskooli 15-liikmeline esindus Saksamaalt Rosenheimist.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles