Autoromusid tohib koguda ja käidelda ainult vastav ettevõte

Silvi Lukjanov
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto on illustratiivne
Foto on illustratiivne Foto: Kaspar Pokk/Kanal 2

Keskkonnaministeeriumile tekitavad muret oskamatud autoromude kogujad, sest romude äraveoks on vaja nii oskusi kui ka lube.

Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna nõunik Kaili Kuusk sõnas, et ilmad on muutunud soojemaks ning seoses kevadiste koristustöödega võib välja ilmuda vanametalli, millest soovitakse vabaneda. „Kevadine koristusaeg peibutab tegutsema ka ilma tegevusloata metalliärimehi, kes tegelevad mitmesuguste romude äraveo ja lammutusega, kuid võivad oma tegevusega ohustada keskkonda,“ sõnas ta.

Kuusk lisas, et ajalehtedes, kui ka muude kanalite kaudu ilmuvad sageli kuulutused, milles pakutakse abi (ostan, kogun, vean) vanametalli, romuautode või elektroonikaromude koristamiseks. Ühest küljest on see tänuväärt ettevõtmine, kuid samas võib oskamatu tegutsemine tekitada keskkonnale korvamatut kahju. Väljapakutud tegevus on rangelt reguleeritud jäätmeseadusega ning teenust pakkuvalt ettevõtjalt nõutakse üldjuhul metallijäätmeluba või ka ohtlike jäätmete käitluslitsentsi.

Kuusk nentis, et kui postkastidesse pandud või ajalehtedes avaldatud kuulutustes on ainsaks kontaktiks mobiiltelefoni number, siis on põhjust selle “metalliärimehe” seaduslikus tegutsemises kahelda. Sageli eristabki ametlikult tegutsevaid ettevõtteid mitteametlikest see, et esimesed avalikustavad oma tegevust reklaamides nii oma nime kui ka kontaktandmed, kuid teised annavad endast teada vaid telefoninumbri.

„Niiöelda mustalt tegutsevate ettevõtjate puhul ei ole teada, kuidas nad nii elektroonika- kui ka autoromudest eemaldavad ja kuhu toimetavad ohtlikke vedelikke ja ohtlikke osi ning muid materjale, mida vanametallina ei saa kokkuostupunktidesse üle anda. Kui need satuvad metsa alla või põletatakse, siis on ohus nii loodus kui ka meie kõigi tervis,“ lisas ta.

Jäätmete üleandja peab olema veendunud, et vastuvõtjal on jäätmete käitlemiseks,sealhulgas jäätmete kogumiseks, ka tegevusload, mis annavad õiguse üleantud jäätmete käitlemiseks. „Seega kui soovite metallijäätmetest vabaneda, küsige teenusepakkujalt lisateavet (nimi, lubade olemasolu – kuni lubade ettenäitamiseni). Seadust rikub ka see, kes annab metallijäätmed üle ebaseaduslikule teenusepakkujale,“ toonitas Kuusk.

Seaduslikult tegutsevate jäätmekäitlejate kohta on info olemas Keskkonnaagentuuri http://www.keskkonnaagentuur.ee/ kodulehel keskkonnalubade infosüsteemis, kuid seda saab küsida ka Keskkonnaametist http://www.keskkonnaamet.ee/

Samuti tekitavad sellised metalliärimehed kõlvatut konkurentsi  jäätmekäitlejate suhtes, kes on väljaõppele ja vajalikele seadmetele kulutusi teinud.

Anonüümsete ja kontrollimata kuulutuste teenuse kasutamisega aitame kaasa looduse saastamisele.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles