Roosipõõsale kaevatud august tuli päevavalgele mõõk

Veidi rohkem kui aasta aega tagasi kalastas üks noormees magnetiga Pärnu jõest kadumaläinud lante otsida. Lantide asemel leidis ta hoopis haruldase hellebardi. Nüüd saame taas teatada põnevast Järvamaa leiust.

 
Tellijale

Sel nädalal oli Paides Järva maavalitsuse hoones asuvas Muinsuskaitseameti Järvamaa osakonna ruumides taas palju ootusärevust. Nimelt helises ühel hetkel maakonna vaneminspektor Karen Klandorfi telefon ning meesterahva hääl teatas roosipõõsale augu kaevamisest ja selle tegevuse käigus leitud terariistast.

Tupes olev mõõk, täpsemalt see, mis sellest aastatepikkusest maa sees vedelemisest järgi oli jäänud ja tekstiilifragmendid (mõõga ümber kunagi arvatavasti mässitud riie) jõudsidki teisipäeval Klandorfi lauale. Koheselt võttis too ühendust Järvamaa muuseumi teadusjuht Ründo Mültsiga, kellega koos leiti, et ilmselt lühikeseteralise pistodaga tegemist ei ole (selline oli algne arvamus), vaid leitud terariist võib pärineda 1800ndatest aastatest ning olla murdunud teraga tsaaririigi paraadmõõk. Üks analoogne mõõk oli võrdluseks muuseumi kogust ka kohe võtta.

Tagasi üles