Õõvastav surm loomariigist: saagijaht, elektrilöök, maa ja taeva vahel rippuma jäänud elutu keha Hoiatus: fotod võivad olla häirivad!

Järva Teataja fotograafi kaamera ette jäi piltidelt nähtav olukord: väikekiskja elutu keha, mis ripub Järvamaal, Türi vallas, Poaka külas toonekurepesa all elektriposti otsas.

Et toimetuse inimesed ei osanud antud piltide ja seal tekkinud olukorra kohta midagi kosta, palusime infot teadjamatelt Keskkonnaameti spetsialistidelt.

Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi ütles pilte vaadates, et Poaka küla valge-toonekure pesa all on hukka saanud nugis. „Kas tegemist on metsnugise või kivinugisega, ei ole võimalik fotode järgi öelda,“ sõnas ta.

Kuigi valge-toonekurg on väga laia toiduspektriga ablas lind (toitub ka pisinärilistest, kahepaiksetest, roomajatest jm), ei ole Talvi arvates käesoleval juhul tõenäoliselt toonekurg nugise surma põhjustaja. „Oletan, et nugisele võisid toonekure pesas huvi pakkuda viimase „allüürnikud“. Nimelt on tavaline, et valge-toonekure risupesa alumistesse kihtidesse seavad end pesitsema väiksemad värvulised, näiteks kodu- ja põldvarblased. Nugis võis oma saagijahil või tahtlikul elektrikaabli närimisel (kaablite isolatsiooni närimise komme on eriti kivinugistel laialt tuntud) saada elektrilöögi. Vaevalt, et väga osav ja painduv ronija toonekure pesa all kinni jäi. Eelpool öeldu on muidugi kõik vaid fotode vaatlemisel tekkinud oletused,“ arutles ta.

Kohalikud elanikud, kes elektriposti otsas kõlkuvast väikekistjast toimetust teavitasid, tunnistasid esmalt, et ega nad ei saanudki aru, et tegemist on loomaga. "Kaugelt tundus, et ripub hoopis miskisugune elektriposti osa," märkisid nad. "Lähedalt sain aru, et tegemist on loomaga. Pakkusin, et nirgiga, aga ju siis ei olnud."

Tagasi üles