Kartmatud suundusid ööseks 101 kilomeetrisele rabamatkale Esimesed tulemused!

Eile õhtul võtasid kartmatud spordi- ja matkahuvilised ette erilise väljakutse - toimus esimene individuaalne talvine öine ultravõistlus Taliharja Vanakuri.

Esmakordselt toimunud Taliharja Vanakurja ellukutsuja on seiklus- ja ultrasportlane Silver Eensaar. Ta osales eelmisel aastal Inglismaal The Spine Challengeril ( 174 km pikkusel 5600 tõusumeetriga põhi Spine’i lühirajal) ja saavutas seal 30 tunniga teise koha.

FOTO: Silver Eensaar

Taliharja Vanakuri rada 6 jaanuaril Laudteedel esineb ohtlikku jääd

"Minu kogemus Inglismaal oli välispidiselt ülimalt negatiivne ja sisemiselt sügavalt positiivne” nendib Eensaar, “Ilm oli vastik - lumi, lörts, vihm, tuul - aga õhkkond ja uhkustunne, mille sellise katsumuse võistlejatena ettevõtmine ja korraldajana toetamine kõigis tekitas oli väga eriline”. Masohhistlikult soovivad osalejad, et ilmastik pakuks neile halvimat keskkonda, mis võimalik, et saavutada raskuste ületamisest parim sisemine emotsioon.

Koduse võistluse raja pikkus on 101 kilomeetrit ning seda võis läbida kas jalgsi, jalgrattaga või suuskadel. Võistluse said ette võtta vaid varasema pikkade katsumuste kogemusega inimesed, kuna 101km pikkune rada viis läbi Eesti ühe hõredamalt asustatud piirkonna, Kõnnu- ja Kõrvemaa, pealegi ööpimeduses ja talvekülmas. Osalejal pidi kaasas olema kogu toit ja varustus, et üksinda kõnnumaal liikudes mistahes tingimustes hakkama saada, kuna sooja jooki ja väikest kosutust sai vaid ühes abipunktis, raja 56-l kilomeetril Rõõsa külaseltsi lõkkeplatsil Tallinn-Tartu maantee lähedal, kus võistlejad saavad täiendada joogivarusid, puhata ja süüa. 

FOTO: Taliharja Vanakuri

Puhkus Rõõsa külaplatsil.

Kuigi Eensaar ennustas, et kiireimatel ratturitel võtab raja läbimine tõenäoliselt aega ca 4 tundi, jooksjaid on Aegviitu oodata kõige varem 3-4 paiku öösel, osutus katsumus arvatust aeganõudvamaks. Finišisse on jõudnud küll ka esimesed kõndijad, kuid osa matkajaist on alles rajal.

Peale abipunkti võtsid liidrirolli Mattis Alliksoo ja Oliver Immato, kes ületasid Tallinn-Tartu maantee 22.22 ja Järvamaa piiri kell 23.05.

Teisena ületasid taas paarina Järvamaa piiri 23.12 Eleri Hirv (esimene ja ainus rattur-naine) ja Sander Mirme.

Kolmas grupp jõudis Järvmaale 23.15 ja neid oli kolm: Tiit Pekk, Lauri Malsroos ja Erik Aibast.

Järvamaale jõudmiseks tuli matkajatel läbida eelnevalt 69,5 km. Järvamaale jäi ligi 25 protsenti 101kilomeetrisest trassist.

FOTO: Taliharja Vanakuri

Taliharja Vanakurjal ratturid öises metsas.

Samas järjekorras jõudsid ratturid ka Aegviitu. Sama oli nii finišeerijate järjekord, ja säilinud olid ka grupid. Sportreci järgi kulus esimestel trassi läbimiseks aega 6 tundi 15 minutit, teistel 6.25 ja kolmas grupp (kolmekesi) lõpetas ajaga 6.33.

Kusjuures Erik Aibast ja Lauri Malsroos sõitsid Aegviidust edasi Tallinna, mis andis nende kogukilometraažiks 161 kilomeetrit.

Umbes samal ajal, kui ratturid finišisse jõudsid, ületasid Järvamaa piiri esimesed jooksjad, kelle keskmine jooksukiirus oli Järvamaa piirini jõudes olnud ca 10 km/h. Olid nad ju ca 70 kilomeetri läbimiseks kulutanud vähem kui seitse tundi. Kell 1.50 jõudis jooksjatest esimesena Gunnar Kingo, viis minutit hiljem Hannes Veide, ja veel kaks minutit hiljem Rain Eensaar.

Eensaare ütlust mööda on võistlus oma nime saanud 14. jaanuaril oleva taliharjapäeva järgi, mis murdvat talve selgroo. „Viimaste aastate nirudest talvedest võib aga teha järelduse, et õige talv võib alles nüüd alata.

Öine lambivalgel külmal ja kõledal kõnnumaal kulgemine on kuratlikult raske - siit ka võistluse kõlav ja ähvardav nimi,” selgitas ta.

Võistlusrada järgis suures osas RMK Oandu-Ikla vahelist matkateed, kuid teeb enne kesklaagrisse jõudmist lisahaagi põnevatele Paunküla maastikukaitseala oosidele. Rajal tuleb ületada laudteed mööda ka kaks raba - Loosalu ja Kakerdaja, millest viimase laudtee oli veel paar päeva tagasi osaliselt vee all.

FOTO: Taliharja Vanakurja rajakaart

Silver Eensaar

Eestis ei ole mägesid ja lähima taluni on igast Eestimaa punktist ilmselt alla 10 km, aga öösel - tavapärasest rutiinist välja kistuna, piiratud vaatevälja ja väsimusest võimendatud hirmudega on ka meil võimalik tõsise ekspeditsiooni emotsioon kätte saada, lubab Eensaar. Võistlusele on ennast kirja pannud 38 osalejat, nende seas näiteks presidendi kantselei ülem Tiit Riisalo, Afganistani sõja veteran Alar Nigul, suusaentusiast ja telekommentaator Tiit Pekk, rattaorienteerumise maailmameister Lauri Malsroos, ajaloolane ja jooksuentusiast Pärtel Piirimäe. 35 mehe kõrval suundus öisele katsumusele ka kolm vaprat naist - Heidi Sild, Kristi Jalajas ja Eleri Hirv, kõik kogenud pikkade distantside läbijad.

Võistlus algas laupäeva õhtul kell 19 Lelle raudteejaamast ja lõppes Aegviidu raudteejaamas. Võistluse käik on jälgitav Sportrec GPS jälgimise kaudu live ülekandes. Maksimaalne lubatud rajal oleku aeg on 24 tundi, sealjuures esimese 57 km läbimiseks on aega 10 tundi. Võistluse katkestas kolm meest, neist üks rattur vaid napp kümme kilomeetrit enne finišijoont. Kõik teised võistlejad mahtusid ettenähtud 24 tunni piiresse, viimane finišeerija lõpetas 16 tundi pärast starti.

Miks talvel, miks öösel ja miks nii pikalt?

Kes need friigid on? Talvised ultravõistlused paeluvad üle maailma järjest rohkemate huvi, kuna tõelist hingevärinat tekitavat väljakutset pakuvad rasked ja ettearvamatud tingimused, mida talveöö pakkuda võib. 101km pikkune Eesti võistlus on siiski väikevend maailma vägevaimate seas - näiteks Inglismaal toimub samal ajal 430 km pikkune The Spine (https://thespinerace.com) mööda Penniini mägesid, mille läbimise rekord on enam kui kolm ööpäeva ühte jutti. Talviste ultravõistluste kroonimata kuningas on aga Alaskas veebruaris toimuv Iditarod Trail Invitational  (http://iditarodtrailinvitational.com) - tuhande miili pikkune katsumus, mida võib ette võtta jalgsi, ratta või suuskadega ja mis võtab kiireimatel aega rohkem kui kaks nädalat. Nendel ekspeditsioonvõistlustel osalemine nõuab suurt pühendumist ja ka märkimisväärset rahalist panust ja tekitab osades sügava elukestva sõltuvuse. 

Tagasi üles