Täna on üle-eestiline mobiilivaba päev

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Elu esimene mobiil.

FOTO: Fred Kimmel

Täna, 5. aprillil on kolmas üle-eestiline mobiilivaba päev. Selle mõte on tõmmata tähelepanu kõrvaliste tegevuste ohtlikkusele liikluses. Päeva kestel kutsuvad maanteeamet ning politsei- ja piirivalveamet liiklejaid üles vähemalt sel päeval liigeldes mobiiltelefoni kasutamisest loobuma ja päeva lõpus mõtlema, kas midagi olulist jäi seetõttu tegemata.

Liiklusseaduse järgi on juhil keelatud autoroolis tegeleda toimingutega, mis võivad segada juhtimist või liiklusolude tajumist. 2017. aasta suvel tehtud küsitlusuuringu andmetel juhtub Eestis iga päev kõrvaliste tegevuste tõttu keskmiselt viis liiklusõnnetust ning 72 protsenti juhtidest tunnistab, et on viimase 12 kuu jooksul sõidukiroolis mobiiltelefoni kasutanud. „Mobiilist on saanud meie elu igapäevane  lahutamatu osa. Seda kasutatakse sõpradega õhtusöögil olles, perekondlikel koosviibimistel, kuid ka autoroolis. Kui õhtusöögil või koosviibimistel on mobiili kasutamise suurim kahju kellegi pahameel, siis kõrvaliste tegevustega tegelemine sõidukiroolis võib põhjustada liiklusõnnetuse,“ selgitas maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Kerli Tallo.

Teaduslikult on tõendatud, et inimene ei suuda kaht tähelepanu nõudvat tegevust sooritada samal ajal ja veatult. „Kui mobiiltelefoni kasutuse tõttu läheb sõbra jutt kõrvust mööda, siis on alati võimalus paluda juttu korrata. Liikluses teist võimalust ei anta – kui midagi jääb märkamata, võivad sellel olla väga rasked tagajärjed. Sõnumit saates on juhi pilk teelt eemal keskmiselt viis sekundit. Sõiduk läbib maanteekiirusel selle ajaga 125 meetrit, nii et iga inimene võib ise ette kujutada, mitu olulist liiklussituatsiooni jääb tähelepanuta,“ ütles Tallo.

Ekstreemseimad kõrvalised tegevused, millega sõidukiroolis tegeldakse, on näiteks supisöömine, habemeajamine ja raamatu lugemine. Kõige igapäevasem on siiski mobiiltelefoni kasutus, kuid ka see ei tohiks olla ühiskonnas tolereeritud.

Ekstreemseimad kõrvalised tegevused, millega sõidukiroolis tegeletakse, on näiteks supisöömine, habemeajamine ja raamatu lugemine.

Üle-eestiline mobiilivaba päev on kõrvaliste tegevuste ohtlikkusest liikluses rääkiva kampaania „Kui juhid, siis juhi“ üks osa. Mobiilivabal päeval teeb politsei- ja piirivalveamet järelevalvet kõrvaliste tegevustega tegelevate autojuhtide üle. Maanteeamet korraldaab kõrvaliste tegevuste teemalist koolitust mitmes  ettevõttes ja riigiasutuses. Igal liiklejal on päeva kestel võimalik osaleda ka viisaka liikleja auhinnaloosis. Koolituste ja auhinnaloosi kohta leiab rohkem teavet aadressil www.mnt.ee/juhi.

Tagasi üles