Verekeskus vajab just sinu abi järvalane

Doonoripäev Paide kultuurikeskuse parklas

FOTO: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja/ Scanpix

Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskus ootab Paide doonoreid 19. aprillil kella 10.30–15.00 Paide muusika- ja teatrimajas toimuvale jürikuisele doonoripäevale.

„Meil on hea meel igakuiselt  Eestimaa südames Paides doonoripäeva korraldada, sest järvamaalased on meid alati sõbralikult ja sooja südamega vastu võtnud ning nii doonoripäevadel kui ka doonoritelkides rohkelt heategusid teinud. Suur-suur tänu selle eest!“ sõnas Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse tootmisjuht Erna Saarniit, toonitades: „Kõik endast ja teistest hoolivad inimesed on väga oodatud head tegema ning eriliselt oodatud on 0, A ja B negatiivse veregrupi doonorid.“

15. märtsil Paide muusika- ja teatrimajas olnud doonoripäeva külastas 72 järvakat, neist 62 inimesel lõppes külaskäik eduka vereloovutusega. Verekeskus lahkus Eestimaa südamest 28 liitri hinnalise verega.

Doonorlus on heategevus, mis ei nõua palju aega ega vaeva ning sellega saaksid hakkama paljud meist. Doonoripäeva külastamiseks tuleks varuda umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab viis kuni kümme minutit ning ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning väikesele puhkusele pärast vereandmist. Vereandmine on valutu ja ohutu protseduur, mille käigus võetakse doonorilt 450 milliliitrit verd – see on kõigest kaheksa protsenti kogu täiskasvanu inimese verest, mis taastub keskmiselt 72 tunniga.

„Kõik endast ja teistest hoolivad inimesed on väga oodatud head tegema ning eriliselt oodatud on 0, A ja B negatiivse veregrupi doonorid,“ ütles Erna Saarniit.

Annetatud verd kasutatakse iga päev rasketel operatsioonidel, sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul. Lisaks on doonorivere toel võimalik teha iga päev paljusid plaanilisi operatsioone, mida muidu ei saaks suure verekaotuse kartuses sooritada. Loovutades verd saame olla kindlad, et Eesti haiglate verevarud on piisavad. Verepuudus on meie kõigi ühine mure, sest abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda ka meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie elu.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kilogrammi kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Viimasest vereandmisest peab olema möödunud meestel 60 ja naistel soovituslikult 90 päeva. Vereloovutusele tulles tuleb kindlasti kaasa võtta pildi ja isikukoodiga isikut tõendav dokument.

Iga doonor saab vereloovutuse eest hea enesetunde teadmisega, et on kedagi aidanud ning lisaks sellele ka väikese kingituse verekeskuselt.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles