Saada vihje

Lugeja küsib: kuidas valitakse töötajate usaldusisik?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Töösuhted
Töösuhted Foto: Erakogu.

Lugeja küsib: Meie ettevõttes töötab 80 inimest, kes on laiali erinevates üksustes üle Eesti. Ettevõtte juht arvab, et töötajatega oleks infovahetus lihtsam, kui kõiki töötajaid esindaks usaldusisik nii töösuhete kui ka töökeskkonna küsimustes. Kas juht saab ja võib korraldada ise töötajate üldkoosoleku, et valida sellel töötajate usaldusisik ning kas ta võib ise välja pakkuda ka kandidaadid?

Vastab Meeli Miidla-Vanatalu, Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja: Töötajate usaldusisiku valimise korda reguleerib töötajate usaldusisiku seadus (TUIS). Erinevalt töökeskkonnavoliniku valimistest ei saa töötajate usaldusisiku valimine toimuda tööandja initsiatiivil, vaid see tahe peab olema töötajatel endil.

TUIS kohaselt saavad töötajate usaldusisiku valmisteks üldkoosoleku kokku kutsuda tööandja juures tegutsev ametiühing või enamus tööandja juures töötavatest ametiühingu liikmetest, kui ühing ei ole loodud tööandja juures. Koosoleku võivad kokku kutsuda ka vähemalt 10 protsenti tööandja töötajatest, ehk antud juhul oleks siis vaja vähemalt kaheksa töötaja ühist algatust.

Tagasi üles