Saada vihje

Perearstid saavad tasuta platvormi küberteadmiste arendamiseks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Arvuti. Pilt on illustratiivne
Arvuti. Pilt on illustratiivne Foto: SCANPIX

Juulis saavad perearstid hakata kasutama Digitesti e-õppekeskkonda ja testida oma küberteadmisi. Sama kursuse on läbinud juba tuhanded Eesti riigiametnikud.

 

„Tervishoiusektor on viimastel aastatel olnud küberkurjategijate üks peamisi sihtmärke maailmas. Mullu oli ka Eestis kümme intsidenti, mis halvasid haiglate või perearstide töö. Inimeste elu ja tervise kaitsmiseks on väga oluline, et perearstid oskaksid küberohtusid märgata ja vältida,“ ütles Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektori asetäitja küberturvalisuse alal Uku Särekanno.

Uus küberturvalisuse seadus laiendab info- ja võrguturbe nõudeid ka perearstidele. Oma tegevuse nõuetega kooskõlla viimiseks on perearstidel aega kuni 2022. aasta jaanuarini. „Oluline on riskidega tegeleda kohe. Digitest on siinkohal üks esimesi abivahendeid, mida riik pakub perearstidele oma valmisoleku parandamiseks. Suurem eesmärk on liikuda aga suunas, kus riik suudaks pakkuda perearstidele töö tegemiseks keskseid turvalisi lahendusi,“ märkis Särekanno.

Uus küberturvalisuse seadus laiendab info- ja võrguturbe nõudeid ka perearstidele.

Eesti Perearstide Selts, Tervise- ja Heaolu Infosüsteemide Keskus ning Riigi Infosüsteemi Amet on ühes arendajatega võtnud eesmärgiks parandada perearstide kübeturvalisuse taset. Seni toimunud arutelude fookuses on olnud perearstide kasutavate teenuste turvalisus ning vastavus infoturbe meetmetele. „Oluline on ka Haigekassa kaasamine, et arutada turbenõuete võimalikku lisamist perearsti teenuse kirjeldusse,“ märkis Särekanno.

Digitesti platvormiga on võimalik kontrollida oma küberteadmisi ning parandada küberhügieeni. Perearstid saavad Digitesti keskkonda kasutada tasuta, litsentsitasud maksab Riigi Infosüsteemi Amet. Digitesti vahendab perearstidele Eesti Perearstide Selts.

„Soovime tulevikus Digitesti kasutusala laiendada ning selle läbimine võiks kujuneda heaks tavaks kõikidele riigi- ja kohaliku omavalitsuse töötajatele,“ lisas Särekanno.

2017. aastal Riigi Infosüsteemi Ameti ja ettevõtte CybExer Technologies koostöös valminud Digitesti keskkonnas on inimesed vastamisi reaalsest elust pärit olukordade ja tõestisündinud juhtumitega. Keskkond aitab lihtsate ja mänguliste testide abil parandada inimeste teadlikkust ohtudest, mis neid internetis varitsevad. Digitest arendati algselt riigitöötajate teadmiste testimiseks, kuid praeguseks on kasutuslitsentsi omandanud ka mitmed Eesti erasektori asutused ja ülikoolid ning välisriikide ametid ja ettevõtted.

Märksõnad

Tagasi üles