Loomakasvatajad paluvad farmide lähedal elavatelt inimestelt mõistvat suhtumist

Kuido Saarpuu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Seakasvatus.
Seakasvatus. Foto: Sille Annuk

Eestit tabanud kuumalaine on endaga kaasa toonud probleemi, et loomafarmide läheduses levib tavapärasest tugevam sõnnikuhais. Ebameeldiv lõhn häirib paratamatult ümberkaudseid inimesi, mistõttu paluvad loomakasvatajad inimestelt mõistvat suhtumist.

 

„Ebameeldiv lõhn levib kuumade ilmade tõttu farmide lähipiirkonnas, sest selle hajumine on häiritud. Kuigi võiks arvata, et hais tekib sõnnikuhoidlatest, siis tegelikult lähtub tavapärasest tugevam lõhn lautadest ja kuumad ilmad takistavad selle hajumist,” selgitab Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja keskkonnavaldkonna juht Ann Riisenberg.

Riisenbergi sõnul peavad loomakasvatajad lautu kuumade ilmadega loomade heaolu tagamiseks täies mahus ventileerima, sest soojad ilmad tõstavad temperatuuri ka lautades. Vastasel korral satuksid loomad lämbumisohtu. Seetõttu palumegi farmide lähipiirkonnas elavatelt inimestelt mõistvat suhtumist ja vabandust võimaliku lõhnahäiringu pärast!

Riisenbergi sõnul peavad loomakasvatajad lautu kuumade ilmadega loomade heaolu tagamiseks täies mahus ventileerima, sest soojad ilmad tõstavad temperatuuri ka lautades.

„Sõnnikuhais on kahjuks toidutootmise loomulik osa. Põllumehed on palju investeerinud kaasaegsesse tehnoloogiasse, mis aitab loomakasvatushoonete läheduses elavate inimeste häirimist ebameeldiva lõhnaga vähendada. Tulevikus saaks sõnnikuhaisuga seotud probleeme oluliselt leevendada biogaasi tootmise arendamisega, kuid selle tasuvust aitaks parandada senisest tõhusamad riigi poolsed toetusmeetmed,“ lisas Riisenberg.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles