T, 7.02.2023

Spordirahvas võtab ette laste ja noorte liikumisharjumuse

Spordirahvas võtab ette laste ja noorte liikumisharjumuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Paide Südamelinna jooks
Paide Südamelinna jooks Foto: Kuido Saarpuu

Paides täna peetaval IX Eesti spordi kongressil tutvustab Eesti Olümpiakomitee spordirahva ettepanekuid, kuidas tekitada  lastes ja noortes korrapärast liikumisharjumust.

Samuti on spordirahval ettekujutus, kuidas suurendada eestimaalaste tervena elatud aastate hulka ning tagada Eesti tippspordi konkurentsivõime, et meie sportlased võidaksid rohkem rahvusvaheliste tiitlivõistluste medaleid.

Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa sõnul sõltub laste ja noorte liikumisharrastuse edenduse õnnestumisest pikas perspektiivis Eesti rahva tulevik.

"Meie mure Eesti inimeste tervise üle on sügav. On viimane aeg, et veel jõulisemalt sekkuda ja meie näeme, et muutused saavad alguse uutest põlvkondadest. Laotakse ju tervisele ja tervislikule eluviisile alus just lapsepõlves. Seetõttu on ka meie spordikongress tervema Eesti nimel pühendatud suuresti just laste ja noorte liikumisele ning koolispordile. Muidugi käsitleme  ka tippsporti – sportliku rahva loomulik osa on spordikangelased ja eeskujud, kes on valmis maailma kangelastega rinda pistma. Oma riigi tutvustamine maailmale, seistes olümpiamängude poodiumi kõrgeimal astmel, on ülev ja hindamatu emotsioon," ütles Sõõrumaa.

Kultuuriminister Indrek Saar lisas, et liikumisharrastuse edendusel on eesmärgiks seatud, et aastaks 2030 on Eesti jõudnud Põhjamaade tasemele ehk korrapäraselt liigub umbes kaks kolmandikku elanikkonnast. "Esiteks peab igale Eesti lapsele olema tagatud tervislik arengukeskkond ja võimalus saada head liikumisharjumused kaasa juba koolist. Teine oluline eesmärk liikumisharrastuse edendamisel on meie eeskujud ja tipud, mistõttu oleme ellu kutsunud Team Estonia käivitamise. Selleks oleme leidnud järgmiseks neljaks aastaks kaheksa miljoni eurot, et alates järgmisest aastast senisest rohkem toetada andekaid noorsportlasi, sportmängude koondisi ning luua korrapärane toetus andekatele mitteolümpiaalade sportlastele, mis praeguseni on puudunud,“ lisas Saar.

IX Eesti spordi kongressil pakub Eesti Olümpiakomitee välja spordirahva visiooni, kuidas saavutada olukord, kus kõik kooliealised lapsed saaksid soovitusliku mõõduka või tugeva intensiivsusega liikumiskoormust iga päev vähemalt 60 minutit ehk kokku seitse tundi nädalas. Laste liikumisharrastuse problemaatikat ja lahendusi käsitletakse kahes paneelis: laste- ja noortesport kohaliku omavalitsuse tasandil ning sport koolis. Lisaks antakse ülevaate strateegia "Sport 2030" esimese nelja aasta tegevustest.

Samuti on kongressi kavas Eesti Olümpiakomitee ja kultuuriministeeriumi koostöös sündiva kauaoodatud uue tippspordiprogrammi Team Estonia esmatutvustus, uue programmi eesmärk on medalite võitmine rahvusvahelistel tiitlivõistlustel. Team Estonia programmi kestel luuakse tippsportlastele laiapõhjalisem toetussüsteem ning tagatakse kõrgtasemel tingimuste ja tugiteenuste saadavus.

Eesti spordi kongressi korraldab Eesti Olümpiakomitee, kongress toimub kord olümpiatsüklis ehk iga nelja aasta tagant. Eelmisel Eesti spordi kongressil 2014. aastal arutati Eesti spordipoliitika põhialuseid aastani 2030, mille hiljem kinnitas riigikogu. Kongressist, mille eesmärk on arutleda Eesti spordi olulisemate võtmekohtade üle ning leppida kokku lahendustes, võtavad osa spordiorganisatsioonide ning riigi ja kohalike omavalitsuste esindajad.

Märksõnad
Tagasi üles