PRIA alustas otsetoetuste väljamakseid

Eurod.

FOTO: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

PRIA alustas 3. detsembril otsetoetuste väljamaksmist. Võrreldes aastataguse ajaga alustas amet väljamakseid nädal varem.

 

Juba esimesel päeval sai toetuse kätte 14 406 põllumeest ja piimalehmakasvatajat. Ühtset pindalatoetust (ÜPT) taotlejaid oli tänavu 14 546 ja toetust taotleti 962 919 hektarile ehk 2242 hektarile rohkem kui 2017. aastal. Piimalehmakasvatuse otsetoetuse taotlejaid oli 1096. Osa on taotlenud toetusi mitmest  meetmest. Igat liiki toetus määratakse detsembri jooksul otsustega ja raha võib taotlejate pangakontole jõuda erinevatel päevadel.

Viit Eestis makstavat otsetoetust rahastab Euroopa Liit kokku 133,9 miljoni euroga. Otsetoetused moodustavad rohkem kui kolmandiku terve aasta jooksul PRIA  makstavatest summadest. Tänavune otsetoetuste eelarve on eelmise aasta omast ligi 10 miljonit eurot suurem ja suurenenud on kõik ühikumäärad.

„Teame, et lõppev aasta on olnud maaharijatele põua tõttu keeruline ja loodame, et väljamaksed, mis algasid sel aastal nädal varem kui möödunud aastal, on taotlejatele suureks abiks ning leevendavad ilmaoludest tulenevaid muresid,“ ütles PRIA peadirektor Jaan Kallas.

Viit Eestis makstavat otsetoetust rahastab Euroopa Liit kokku 133,9 miljoni euroga.

Taolejateni jõudvatelt summadelt on PRIA juba teinud  vähendusi, tasaarveldusi ja eraisikute toetustelt kinni pidanud tulumaksu. Vastavalt Euroopa Liidus kehtivaile reeglitele tuleb vähendada ELis kogutava kriisireservi tarvis kõigi nende toetusi, kelle otsetoetuste summa ületab 2000 eurot – ületavat summat vähendatakse 1,411917 protsenti. Ühtlasi makstakse üle 2000 euro otsetoetusi saavatele taotlejatele proportsionaalselt tagasi eelmisel aastal kriisireservi kogutud ja kasutamata jäänud raha, mis on 1,260127 protsent  taotleja üle 2000 euro jäävalt otsetoetuste summalt.

Järgneva kahe nädala jooksul plaanib PRIA kõik otsetoetused välja maksta. Lõplikud andmed makstud toetuste kohta ning toetuste maakonnapõhise jaotuse avaldab amet oma kodulehel siis, kui kõik otsused on kinnitatud. Taotlejad saavad endaga seotud maksete ja otsuste andmeid vaadata vana e-PRIA teenusest „Maksed ja võlgnevused“.

Tagasi üles