Keeletoimetamistalgutel oodatakse Vikipeedia artikleid toimetama

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Pastakas.
Pastakas. Foto: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Detsembri alguses kuulutati avatuks järjekordsed Vikipeedia keeletoimetamistalgud, kuhu oodatakse osalema kõiki, kes tahavad muuta eestikeelse Vikipeedia artiklid keeleliselt korrektsemaks. Parimaid talgulisi premeeritakse rahalise auhinnaga.

 

Detsembri alguses Tallinnas toimunud eesti teaduskeele konverentsil kuulutati välja Vikipeedia keeletoimetamistalgud, mille eesmärk on parandada Vikipeedia artiklite kvaliteeti ja väärtustada keeletoimetaja ametit. Talgud kestavad emakeelepäevani, 14. märtsini 2019.

Keeletoimetajana võivad end proovile panna kõik. Selleks tuleb registreeruda Vikipeedia kasutajaks, panna end osalisena kirja, valida endale meeldivad ja toimetamist vajavad artiklid ning asuda toimetama. Hinnatakse mitmesuguste keeletoimetaja ametiülesannete täitmist ning arvesse võetakse toimetatud artiklite kvaliteeti ja mahtu.

„Olen üsna veendunud, et internet mängib tulevikus eesti keele arengus paberile trükitud tekstidest suuremat rolli. See tähendab, et meie suurimas eestikeelses entsüklopeedias, Vikipeedias, ei tohiks meie ilus emakeel olla kuidagi kehvem ei entsüklopeediaraamatutest ega ilukirjandusest,“ kommenteeris Vikipeedia toimetamist talgute idee algataja Mart Noorma.

Žürii selgitab välja parimad keeletoimetajad, keda premeeritakse rahalise auhinnaga. Auhinnafond on 2000 eurot ja selle paneb välja Tartu Hansa Rotary klubi, et tõsta esile vabatahtlikke toimetajaid ning anda oma panus eesti keele arendamisse ja hoidmisse.

Talguid korraldavad Tartu Ülikool, Eesti Keeletoimetajate Liit ja MTÜ Wikimedia Eesti ning need on osa Vikipeedia edendamise projektist Miljon+.

Talgute žüriisse kuuluvad Ann Siiman (žürii esimees) ja Sirli Zupping Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudist, Reet Hendrikson ja Katrin Naber Eesti Keeletoimetajate Liidust, Krista Kerge Tallinna Ülikooli eesti keele ja kultuuri instituudist ning Teele Vaalma MTÜ-st Wikimedia Eesti.

Eelmistel, esimestel talgutel toimetasid 40 osalejat 735 Vikipeedia artiklit. Parimateks keeletoimetajateks valiti Merily Šmidt, Hanna Pook ja Mariin Pantelejev. Miljon+ eriauhinna sai Svea Tarkin. „Mul on võidu üle hea meel, aga väärtustan väga ka keeletoimetamise kogemust. Tulevastel osalejatel soovitan valida artikleid, mille sisu pakub huvi,“ sõnas eelmise aasta võitja, Tartu Ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse magistriõppe esimesel kursusel õppiv Šmidt.

Rohkem teavet keeletoimetamistalgutel osalemise kohta leiab Vikipeediast.

Märksõnad

Tagasi üles