Eesti orhideekaitse klubi (EOKK) valis aasta orhideeks 9 liigi, mis on Eesti üks haruldasemaid – lehitu pisikäpa (Epipogium aphyllum). See on esimene kord, kui aasta orhidee austava nimetuse saab kõige rangemasse kaitsekategooriasse kuuluv liik.
Aasta orhidee on lehitu pisikäpp
Selle haruldase orhidee peamised kasvukohad Eestis on varjukad okasmetsad, kus maapinnani jõuab üsna vähe valgust, taimkate on hõre ja inimesi käib haruharva.
Pisikäpp on risoomne klorofüllitu ilma lehtedeta taim, toitained saab ta seeneniidistiku kaasabil teistelt taimedelt. Maapinnale ilmub ta vaid nädalaks-paariks suve teisel poolel, sedagi mitte igal aastal.
Õitsvaid taimi on leitud tavaliselt juuli viimasest kolmandikust augusti esimese pooleni. Ühe varre kohta on tavaliselt üks kuni neli, harva ka viis õit, mille ülespoole hoidev huul on valkjas ning lillakaspunase või roosaka mustriga, teised õiekattelehed aga kollakat tooni. Õied on küllaltki suured, läbimõõt võib ulatuda üle kahe sentimeetri. Vars on pruunikaskollane kuni beež, pooleldi läbikumav ja seest õõnes. Taime kõrgus jääb tavaliselt 10–12 sentimeetri juurde või isegi alla selle, harvadel juhtudel võib ulatuda 30 sentimeetrini.
Pisikäpp on Eestis hajusa levikuga, umbes pooled senistest leiukohtadest asuvad Ida-Virumaal. Kuigi viimasel kümnendil on avastatud mitu uut leiukohta ja tehtud paar taasleidu, tuleb ta meil kindlasti lugeda väga haruldaste ja isendipõhist kaitset vajavate liikide hulka.
Eesti ohustatud liikide punasest nimestikust leiame pisikäpa kategooriast „äärmiselt ohustatud”.
Juba 1936. aastast võttis esimene Eesti looduskaitseseadus kaitse alla kaheksa orhideeliiki, lehitu pisikäpp nende seas. 1983. aastast kuuluvad riikliku looduskaitse alla kõik Eestis kasvavad orhideeliigid ja praegu kuulub lehitu pisikäpp kaitsealuste liikide I kategooriasse.
Eesti ohustatud liikide punasest nimestikust leiame pisikäpa kategooriast „äärmiselt ohustatud”.
Aasta orhidee valimise eesmärk on nimetatud liiki laiemalt tutvustada, tema elu lähemalt uurida, saada täpsemat pilti liigi levikust ja seisundist Eestis niing pöörata tähelepanu leiukohtade kaitsele.
EOKK kuulutab välja aasta orhidee kümnendat korda. Varem on aasta orhidee austavat nimetust kandnud punane tolmpea (2010), tõmmu käpp (2011), kahelehine käokeel ja rohekas käokeel (2012), kõdu-koralljuur (2013), hall käpp (2014), kärbesõis (2015), tumepunane neiuvaip (2016), harilik muguljuur (2017) ja kaunis kuldking Eesti Vabariigi juubeliaastal.
Ühtlasi kutsub EOKK üles loodushuvilisi teatama lehitu pisikäpa leiukohtadest, andes neist teada klubi juhatusele. Orhideehuvilistele on avatud kodulehekülg www.orhidee.ee, sealt leiab klubi kontaktid, saab teavet Eestis leiduvate orhideeliikide kohta ning võib lugeda EOKK ajakirja Ööviiul.
19. veebruaril 1985 asutatud Eesti orhideekaitse klubi ühendab loodushuvidega inimesi väga erinevatelt elualadelt, sealhulgas ka elukutselisi botaanikuid. Klubi eesmärk on kodumaiseid orhideesid ehk käpalisi tundma õppida, tutvustada, uurida ja nende kaitsele kaasa aisata. Klubi on välja andnud käpalisi tutvustavaid plakateid, voldikuid, orhideeraamatu „Kodumaa käpalised“, korraldanud fotonäitusi ja teemapäevi ning avastanud palju uusi käpaliste leiukohti.